Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Neznámé fotografie Bohuslava Martinů

Slavnostní zahájení výstavy
Vernisáž se koná tuto sobotu 24. října 2015 od 14.00 hod. ve výstavních sálech muzea. Těšit se můžete na vystoupení pěveckého sboru poličského gymnázia Juliette pod vedením Mgr. Ellen Erbesové.
 

Procházky Hyde Parkem, výlety do Alp nebo soukromí domova v Americe, Pařízi či Švýcarska. Světoznámý hudební skladatel a poličský rodák Bohuslav Martinů procestoval skoro celý svět a vy máte jedinečnou možnost prohlédnout si poprvé vystavé fotografie ze života slavného velikána.

Bohuslav Martinů se narodil roku 1890 ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce rodičům Karolině a Ferdinandovi Martinů. Otec pracoval v té době jako pověžný, strážce města proti ohni. Již v útlém věku Bohuslav jevil známky talentu, vášni a citu k hudbě. V patnácti letech vedly jeho kroky na konzervatoř do Prahy. Okolo roku 1920 odešel mladý a nadšený hudebník do Paříže, kde později poznal i svojí životoní lásku, budoucí manželku Charllotte. Doba jim ale nepřála a manželé Martinů museli roku 1941 utéci před nacisty do Ameriky. I zde skladatel našel své místo a stal velice rychle vyhledáváným a uznávaným. Jeho životní cesta zde ovšem nekončila. Následovalo několik let zpátky v Evropě. Roku 1959 umírá Bohuslav Martinů ve Švýcarsku, kde byl i pochován. Teprve až po dvaceti letech se podle poslední vůle manželky Charllotty podařilo převést jeho tělo do Poličky do rodinné hrobky.

A právě z těchto životních cest jsou vystavné fotografie. Nejčastěji jde o soukromé fotoamatérské záběry z rodinného prostředí či z okruhu přátel. „Městské muzeum, jehož organizační složkou je Centrum Bohuslava Martinů, má ve svých bohatých sbírkových fondech i rozsáhlou kolekci fotografií hudebního skladatele, poličského rodáka. Část fotografií je notoricky známá a pochází jak z věhlasných fotoateliérů Josef Sudek, František Drtikol atd., tak lokálních ateliérů Klesl Polička, Leeder Polička i od neznámých fotoamatérů a přátel B.Martinů,” uvádí kurátor výstavy PhDr. David Junek. “Byla však nalezena i nepublikovaná díla, která jsou nyní ve sbírkách poličského muzea. Díla řádně značená a chráněná z titulu autorského práva nejsou předmětem nynější výstavy. Na výstavě jsou představena díla neznámých fotoamatérů. Martinů je zde často zachycen na momentce z výletu či v zahradě. U skupinových snímků portrétovaní požádali o zmáčknutí spouště někoho, kdo mohl poté na záběru chybět,” dodává muzikoložka Doc. Monika Holá, Ph.D.

 

Výstava bude k vidění do 8. listopadu 2015 od úterý do neděle od 9.00 – 16.00 hodin.

Více na www.cbmpolicka.cz

 

Ilustrační fotografie naleznete v příloze.

 

KONTAKT:

ALENA JANDLOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů

Tylova 114

572 01 Polička

Tel.: +420 461 723 855

e-mail: jandlova@muzeum.policka.org

www.cbmpolicka.cz

 

 


 

Vložil Šauerová Naděžda (10/21/2015), přečteno 2048x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5259
Obrázek ke článku - č.5260
Obrázek ke článku - č.5257
Obrázek ke článku - č.5261

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Neznámé fotografie Bohuslava Martinů