Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Beseda s Mgr. Jiřím Urbanem, Ph.D - Cesta k prosazení kolektivizace venkova v Československu

úterý 24. listopadu od 18:00, Centrum Pontopolis, Riegrova 52

 

Málokterá událost minulosti se tak často a v tolika sférách promítá do dnešní přítomnosti jako právě kolektivizace venkova v Československu, která během deseti let radikálně změnila podobu zdejší vesnice. Tento násilný proces zrušil soukromé vlastnictví půdy, nenávratně narušil mezilidské vztahy, zásadně porušil uvědomění si závislosti člověka na přírodě a negativně zasáhl do tváře krajiny. Komunistický režim si dle své ideologie „třídního boje“ vytvořil nepřítele, kterým se stal soukromý rolník, kterého musel připravit o půdu, majetek a především o jeho nezávislost. Během těchto let bylo ze svých domovů vyhnáno na deset tisíc selských rodin, další tisíce lidí byly uvězněny, někteří z nich i popraveni.

Touto stinnou etapou našich dějin nás provede Jiří Urban, historik a odborný pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů, který je předním českým specialistou na kolektivizaci venkova. Na svém kontě má desítky odborných článků, studií a monografií. Jeho kniha „Venkov pod kolektivizační knutou“ vzbudila velký ohlas jak v odborných kruzích, tak mezi širokou veřejností.

 

Akci pořádá spolek Pontopolis za podpory města Poličky a Pardubického kraje.

Vložil Šauerová Naděžda (18.11.2015), přečteno 1305x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5285

Právě procházíte:

Úvod | Organizace a služby | Spolky a sdružení | Beseda s Mgr. Jiřím Urbanem, Ph.D - Cesta k prosazení kolektivizace venkova v Československu