Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Hrad opět pokořil padesátitisícovku

Svojanov – Jedna z neoblíbenějších památek Pardubického kraje slavila. Hranice padesáti tisíc návštěvníků byla pokořená na konci listopadu.

Dlouho očekávaná chvíle nastala o posledním listopadovém víkendu. V sobotu krátce před třináctou hodinou se na Svojanov dostavil letošní padesátitisící návštěvník. Památku si přijeli prohlédnout manželé Martina a Pavel Hrdličkovi z Rybníka u České Třebové.

Jubilejní návštěvníky uvítal starosta Poličky Jaroslav Martinů a ředitel hradu Miloš Dempír. Ještě dlouho poté však Hrdličkovi nevěřili, že se štěstí usmálo právě na ně. Na hrad se vydali po dlouhém zvažování. „Přemýšleli jsme, kdy jet na hrad. Původně jsme chtěli vyrazit na výlet až v neděli,“ uvedl Pavel Hrdlička. Pěkné počasí je ale vytáhlo hned v sobotu. A udělali dobře. Kromě gratulace čekal na manžele dárkový poukaz na ubytování v hradním penzionu, publikace Hrad Svojanov a samozřejmě zdarma prohlídky všech okruhů.

Hrad Svojanov patří k hojně navštěvovaným pamětihodnostem nejen v Pardubickém kraji, ale i v celé zemi. Za tímto nevelkým středověkým sídlem s bohatou historií zůstávají například zámky Valtice (48 132), Opočno (49 880), které se k 50 tisícům nedostaly. Zámek Litomyšl tuto hranici přehoupl pouze o 723 turistů. Náchodský zámek si letos prohlédlo necelých 41 tisíc návštěvníků. Za Svojanovem pokulhávají dokonce Zahrady pod Pražským hradem (43 250). „Poprvé jsme překonali i skanzen na Veselém Kopci (46 882),“ potěšilo kastelána Miloše Dempíra. Svojí oblíbeností se svojanovské sídlo blíží k takovým perlám, jako jsou zámek v Třeboni (55 161), v Jindřichově Hradci (56 096), hrady Rožmberk (59 891) či Bezděz (59 900). Ke Křivoklátu (67 100) už mnoho nezbývá, leč letos už ho Svojanov nedožene. 

Hrad Svojanov už napočítal 50.925 turistů. Jaké bude konečné číslo? To prozatím nikdo neví, protože turistická sezona pro památku ještě neskončila.

Pro veřejnost je hrad otevřený o víkendech až do 13. prosince, a to od 10 do 17 hodin. V této předvánoční době je adventně vyzdobený, průvodci barvitě líčí zvyklosti, jak byly na pořádku v 19. století. Na sobotu 12. prosince je pak navíc připravený tradiční adventní koncert. V domě zbrojnošů začne ve 14 hodin a nebude chybět ani vánoční punč.

 

Květa Korbářová
PR Hrad Svojanov

 

Vložil Šauerová Naděžda (7.12.2015), přečteno 2097x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5319
Obrázek ke článku - č.5320
Obrázek ke článku - č.5321

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Hrad opět pokořil padesátitisícovku