Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Vzácná návštěva ve Střední škole obchodní a služeb SĆMSD Polička

Poslední listopadový den navštívila naši školu poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Olga Sehnalová, MBA. Naše spolupráce s paní poslankyní trvá již od jara, kdy žáci naší školy vyhráli v jí zaštítěné mezinárodní  soutěži Spotřeba pro život svým časopisem a za odměnu jeli na návštěvu do Štrasburku.  Vzhledem k zaměření její činnosti na spotřebitelské vztahy bylo setkání s ní podnětné nejen pro žáky oboru Veřejnosprávní činnost, tedy příští profesionální úředníky, ale také pro ty, kteří studují  obor Ekonomilka obchodu a služeb.

Beseda se studenty proběhla díky vstřícnosti pana starosty a paní místostarostky města Poličky, kteří s námi besedovali také, v reprezentativním prostředí zasedací síně městského  úřadu,  pro tuto příležitost krásně připravené.  Naši žáci si možná nyní ani neuvědomili, jak výjimečnou příležitost dostali, nebo je ze začátku trochu svazovala tréma a nezvyk vyjadřovat se na podobném fóru. Komu se v patnácti nebo osmnácti letech povede debatovat s člověkem, který ovlivňuje celoevropské předpisy a zákony? Debata se však  postupně rozproudila, studenti se snažili o dobré vyjadřování, nešlo jen o obsah, ale také o jazykovou formu a spisovnou mluvu. Nakonec jsme se museli rozejít z časových důvodů, nikoli pro nedostatek témat.

Paní poslankyně všechny udivila svým naprosto přirozeným způsobem jednání a vyjadřování, schopností přímo, jasně a naprosto srozumitelně mluvit o nejsložitějších otázkách současnosti. Dokázala nám v krátké chvíli objasnit mechanismus jednání, cesty zrodu zákonů a cestičky, které ve vší počestnosti musí politik zvládat, aby mohl být prospěšný své zemi při respektování evropského rozměru. Studenti velmi ocenili její přístup k nim jako k rovnocenným partnerům. Paní poslankyně se při své činnosti zaměřuje na prospěch všech občanů a nejvíce si cení svého úspěchu při prosazování vyšší bezpečnosti na silnicích – v budoucnosti bude díky jejímu úsilí ve všech automobilech, nejen těch drahých, zařízení spolupracující se záchranným systémem. V současné době se věnuje u nás často diskutovanému problému dvojí kvality výrobků, pro tzv. západní a tzv. východní trhy. Mluvili jsme o rozdílech v názorech politiků nejen podle politické, ale i místní, nebo spíše geopoloitické příslušnosti, o otázce migrace a bezpečnosti. Zkrátka, nevyhnuli jsme se žádnému tématu a nezažili ani převádění otázky někam jinam, aby bylo jednodušší odpovídat. Paní  poslankyně zodpověděla i všetečné otázky týkající se jejího soukromí.

Myslím si, že jsme se setkali s velmi pracovitým člověkem, který má mnoho znalostí a nadhled. Snažila se nám vysvětlit, že všechno má spoustu souvislostí a že v celoevropském a světovém rozměru jednoduchá a rychlá řešení, která by vyhovovala všem, neexistují. Beseda se setkala s příznivým ohlasem našich studentů. Ti také  projevili  zájem o další podobná setkání. Věřím, že je dokážeme zorganizovat, nás budou motivovat k poznávání, pomohou k nalézání sebevědomí a pohotovosti a budou otvírat naše někdy příliš úzké obzory.

Za Střední školu obchodní a služeb CMSD, Polička

Mgr. Milena Klimešová, ředitelka školy.

Vložil Šauerová Naděžda (17.12.2015), přečteno 650x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5331
Obrázek ke článku - č.5332

Právě procházíte:

Úvod | Organizace a služby | Školství | Vzácná návštěva ve Střední škole obchodní a služeb SĆMSD Polička