Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Hrad otevřel brány už tuto sobotu

Nemáte plán na víkend? Vydejte se na hrad Svojanov.

Historické sídlo, které vyhlíží do kraje na hranici mezi Čechami a Moravou od 13. století, má návštěvníkům stále co nabídnout. Nová turistická sezona je příslibem nejen zajímavého programu pro celou rodinu, ale i celé řady novinek.

Hrad v letošním roce představí řadu unikátních exponátů. Tím nejzajímavějším bude přesná replika koruny krále Přemysla Otakara II., která byla zhotovená k 750. výročí založení města Polička tímto panovníkem. „Od dubna bude koruna vystavená na hradě Svojanov. Jedná se o její jedinou kopii. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost vidět ji, kromě Pražského hradu, také u nás,“ poznamenal kastelán svojanovského hradu Miloš Dempír.

Na obdiv návštěvníků čeká například i původní originální toaleta z 19. století nebo zrestaurovaná kachlová kamna. „Jedná se o kachlový sporák z přelomu 18. a 19. století. Pochází z jedné z obcí na Poličsku. Zhruba dvě stě let stará chalupa byla v havarijním stavu a musela být odstraněná, ale unikátní sporák se podařilo dochovat,“ upřesnil Miloš Dempír. Nejen že se podařilo celá kamna šetrně rozebrat, ale i úspěšně zrenovovat a znovu postavit.

Jedna z nejnavštěvovanějších památek v Pardubickém kraji otevřela své brány pro veřejnost o víkendu 5. a 6. března od 10 do 17 hodin. Od dubna budou moci turisté památku navštěvovat každý den kromě pondělí, a to od 9 do 17 hodin.  První velká kulturní akce je naplánovaná na třetí dubnový víkend, kdy se budou konat panské jarní slavnosti. „Součástí budou šermířská vystoupení, divadelní představení a jarmark. Slavnosti ozvláštní příjezd posledních soukromých majitelů sídla, kteří přijedou vítat jaro,“ informoval kastelán. Františka Antonína Haasche a jeho manželku Carolinu doposud viděli návštěvníci památky pouze při večerních oživených prohlídkách.

Na květnovém hradním jarmarku se předvedou zruční řemeslníci. Hned na začátku prázdnin čekají na hradě královskou družinu. Ani letos nebude chybět červencový festival akustické hudby, srpnová divadelní pouť a pak i třicetiletá válka, či zářijové svatováclavské slavnosti. Program je připravený až do poloviny prosince.  

První dojem z návštěvy hradu zažijí turisté už při příchodu, kdy se projdou po nově vydlážděných cestách dolního nádvoří. Po historické dlažbě původně chodili lidé v Poličce.

 

 

 

Víc jak staletý kachlový sporák slaví premiéru

Hradní kuchyně má od těchto dní novou dominantu. Jsou jimi kachlová kamna, respektive sporák. Pochází ze staré chalupy, která stávala ve Stříteži. „Kamna jsou z přelomu 18. a 19. století. Chalupa byla v havarijním stavu, proto bylo rozhodnuto o její demolici,“ uvedl kastelán Miloš Dempír. Na jejím místě bylo vybudované odpočinkové místo. Poličští radní se ale rozhodli, že z chalupy dochovají historická kamna s tím, že nové místo najdou na hradě Svojanov. „Tento krok jsme samozřejmě přivítali. Našli jsme pro ně místo přímo v historické hradní kuchyni,“ odtajnil kastelán. Kamna proto musela být na místě opatrně rozebraná na jednotlivé součásti. Odborník, kamnář celá kamna zrenovoval, poškozené části citlivě nahradil novými kusy, aby je mohl opět na místě sestavit.

Kamna nejsou na podezdívce, jak je často vídáme, ale jsou uložená na podstavci s nožkama. „Styl těchto kamen je z období, kdy se použitím dřevěných nebo litinových podstavců řešilo odlehčení kachlových sporáků. To odpovídá 18. až 19. století,“ vysvětlil zkušený kamnář Lukáš Novotný. Aby bylo možné kamna znovu postavit, bylo potřeba je především opatrně rozebrat a také vyčistit.

Podle kamnáře všechny části byly zbavené zbytků spárovacího jílu, nánosů sazí a dalších usazenin. Všechny využitelné kusy zrepasoval a zrestauroval. „Kromě šamotu na vyzdívku kamen a nerezových vnitřků trouby je vše původní. Vnitřní části jsou kvůli funkčnosti a také hlavně kvůli bezpečnosti nahrazené novými prvky,“ upozornil kamnář.

Jak se taková kamna staví? Možná se leckdo bude divit, ale staví se stejně jako před víc než sto lety. Lukáš Novotný použil na sestavování a spárování kamen prastarou metodu. „Kachle se musí nachystat, sesvorkovat, poté se vymazávají a sdrátují,“ popisoval zjednodušeně postup Lukáš Novotný. A sestavené kachle skutečně vymazával pěkně rukou, aby se jíl dostal tam, kam má. Kamnářská směs na spárování byla namíchaná taky postaru. „Jíl se rozmočí, smíchá se s ostřivem, a přidávají se do něho plevy, jak se to dělávalo dřív. V současné době jsou plevy nahrazené pískem,“ upřesnil Lukáš Novotný. Po vymazání ještě přikládal pláty šamotu nebo plnou červenou cihlu, aby se všechny části zpevnily.

Několik dní se bude v kamnech topit. Podle Lukáše Novotného se jíl postupně vypálí, až vznikne takový monolit. Všechny materiály jsou vyrobené, aby vydržely tisíce stupňů. Na dotaz, zda budou kamna skutečně pevná, kamnář odpověděl: „Dříve lidé stavěli chalupy z vepřovic, které sušili jen na sluníčku, a taky vydržely.“ 

Z původního sporáku se dochoval také kamnovec. „Je to litinová vana, ve které si lidé ohřívali vodu. Je usazený přímo v topeništi, hnedle vedle plotny, na které vařili,“ upřesnil kamnář. Předkové mysleli na všechno. Nádobu dokonce vyspádovali, vytvořili v ní i malou prohlubeň, aby mohli vodu v případě potřeby zcela vytřít. Měli skutečně všechno pohromadě. Vařili, pekli a ještě ohřívali vodu.

Jak naznačil kamnář, tento unikátní kachlový sporák bude funkční. „Chceme ho používat třeba u příležitosti konání kulturních akcí,“ dodal kastelán Miloš Dempír.

 

 

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. Jen v loňském roce hrad navštívilo víc než 52 tisíc turistů. Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem. Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy. Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich životní příběhy. Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince. Více informací na naleznete na www.svojanov.cz a https://www.facebook.com/svojanovcz/

 

Květa Korbářová,
PR Hrad Svojanov
tel.: 739 518 703
info@svojanov.cz


 

Vložil Šauerová Naděžda (10.3.2016), přečteno 2160x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5460
Obrázek ke článku - č.5461

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Hrad otevřel brány už tuto sobotu