Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Jeden svět 2016 - hledání domova

Česká společnost žije již řadu měsíců tématem migrace. Úroveň veřejné debaty o uprchlících motivovala 18. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět k tomu, aby zaměřil pozornost nejen na lidi přicházející do Evropy, ale především na nás samotné, kteří svůj domov a tím svoji jistotu máme. V Poličce festival proběhne ve dnech 1. - 8. dubna.

Tématika domova se prolíná celým programem a prozkoumáme ji z mnoha úhlů pohledu. To ale nebude jediným tématem. Dokumenty otevřou otázku odklonu od demokracie a nárůstu nacionalismu ve státech střední Evropy, připomeneme si krvavý rozpad Jugoslávie i 30. výročí černobylské havárie. Diváci se stejně jako v předcházejících letech můžou těšit na debaty se zajímavými hosty. Součástí programu bude také výstava #LETMYPEOPLEGO v Divadelním klubu, která představuje osudy ukrajinských politických vězňů držených v Rusku.

Od 4. do 8. dubna proběhne oblíbený Jeden svět pro školy. Učitelé se mohou na festival hlásit  u Elišky Doubkové na tel. 721 470 471.

Více informací najdete na www.jedensvet.cz/policka. Festival pořádá ve spolupráci s Člověkem v tísni spolek Pontopolis.

 

Program festivalu Jeden svět v Poličce

 

Pátek 1. 4. od 18:30. Nemusíš s láskou, stačí s citem. Divadelní klub

 

Je sexualita lidí s mentálním hendikepem v dnešní společnosti stále tabu? Partnerství, sexualita, ale také otázka rodičovství jsou ústředním tématem diskusí čtyř hlavních aktérů. Je lepší přijít ve čtyřiceti o panictví s prostitutkou, nebo si počkat na pravou lásku? Jaké to je porodit zdravé dítě, a nesmět se o něj starat? Nebo jak se jako žena vyrovnat s tím, že mě v mládí přiměli k podvázání vaječníků? Po filmu následuje debata se Zuzanou Zahradníkovou ( Rozkoš bez rizika z. s.) a Josefem Suchárem z Diecézní charity Hradec Králové .

 

Pátek 1. 4. od 21:00. Sonita, Írán, Německo, Švýcarsko. Divadelní klub

 

Sonita se chce stát slavnou raperkou. Zdá se ale, že Sonitu stejně jako asi 15 milionů dalších nezletilých dívek po celém světě čeká domluvená svatba. Rodiče láká 9000 dolarů, které by za dceru mohli dostat, jenže Sonita si chce svůj osud zvolit sama. Když se zeptá režisérky, zda si ji nechce koupit, když je stejně na prodej, její příběh nabere zcela nečekaný směr.

 

Sobota 2. 4. od 18:00. Bábušky z Černobylu, USA, Ukrajina. Divadelní klub

 

Po černobylské katastrofě se bezprostřední okolí jaderného reaktoru stalo zemí nikoho. Uprostřed této zakázané zóny přesto existuje život. V dřevěných chatrčích tu přebývají bábušky, ženy, které se po nucené evakuaci vrátily ilegálně zpět do svých domovů. Vrátily se na místo, kde se narodily a kde také chtějí zemřít. Navzdory kontaminaci zde obdělávají svá políčka, sbírají lesní plody a suší byliny na své neduhy.

 

Sobota 2. 4. od 19:30. Model pana starosty, Nizozemí. Divadelní klub

 

Maďarský ultranacionalista a starosta obce Érpatak shrnuje svůj způsob řízení vesnice do tří slov: řád, kontrola a disciplína– povinné veřejné práce, ceremonie připomínající maďarskou nacistickou minulost nebo národovecká výchova ve školce. Ti, kteří se snaží pomáhat obětem starostových svévolných nařízení, se sami záhy stávají nežádoucími osobami. Bizarní drama ukazuje reálný zánik liberální demokracie přímo v centru Evropy. Jde jenom o příběh jedné malé vesnice? Na film naváže debata s politologem a novinářem Lubošem Palatou.  

 

Středa 6. 4. od 14:00. Bábušky z Černobylu + debata. DPS “Penzion” Polička, Družstevní 970.

 

Středa 6. 4. od 19:00. Syrská Love Story, Velká Británie. Centrum Pontopolis, Riegrova 52.

 

Aktivisté Raghda a Ámer se poznali ve vězení. Skrze díru ve zdi. Zamilovali se do sebe, vzali se a narodili se jim tři synové. V průběhu natáčení se Raghda dostává opět do vězení. Když Raghdu propustí, jde do vězení sám dokumentarista. Rodina je v bezprostředním ohrožení, takže Ámer nakonec přesvědčí váhající Raghdu, aby Sýrii opustili. Sny se rozplývají, láska se mění ve vztek a zoufalství. A manželství se zdá stejně křehké jako situace v Sýrii.

 

Čtvrtek 7. 4. od 19:00. Nebezpečný svět Rajka Dolečka. Divadelní klub

 

Proslulý lékařský expert na boj s obezitou Rajko Doleček, má ještě druhou veřejnou tvář. V 90. letech se stal hlasitým obhájcem „srbského pohledu“ na války v Bosně a Kosovu. Podle tohoto českého přítele generála Ratka Mladiće, odsouzeného zločince, se genocida v Srebrenici nestala, tu si vymysleli muslimové a Západ. Režisérka zná pravdu, díky svým bosenským kořenům. Co přinese střet zcela odlišných pohledů na krvavé dějiny nedávných let? Po filmu následuje debata s Andrejem Čokorilem, původem ze Sarajeva, a dalšími hosty.

 

Čtvrtek 7. dubna od 21:00: Cowspiracy, USA. Divadelní klub

 

Mladý environmentalista Kip Andersen pátrá po možnostech, jak zastavit zkázu planety. Zjistí, že šetřit vodou ve sprše, omezit jízdu autem ani třídit odpad nebude nic platné, pokud lidstvo zůstane závislé na živočišné zemědělské výrobě. Kupodivu tento problém bagatelizují nejen vlády, ale i významné ekologické organizace.

________________________________________________________________________

 

Vložil Šauerová Naděžda (3/22/2016), přečteno 2269x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Festival Jeden svět | Jeden svět 2016 - hledání domova