Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Program Centra Bohuslava Martinů na měsíc ŘÍJEN 2016

VÝSTAVY:

Výstava Bohuslav Martinů a Brno

17. 9. – 6. 11. 2016

             

I když slavný poličský rodák v Brně nikdy nežil, měl s moravskou metropolí zejména ve 30. letech 20. století čilé pracovní vztahy a město na skladatele nezapomnělo ani po jeho smrti. Skladatelova tvorba je pravidelnou součástí repertoáru komorních a symfonických koncertů či operních scén, jeho osobnost je připomenuta několika sochařskými díly ve veřejném prostranství města a jeho jméno nese i jedna brněnská ulice. Nová výstava chce připomenout nejzajímavější aktivity, které v Brně v historii i zcela nedávné minulosti ve vztahu k Bohuslavu Martinů proběhly.

doc. Monika Holá, muzikolog CBM

 

Věra Faberová – REFLEXY – kostýmní tvorba

 

10. září - 6. listopadu 2016

 

Výstava představí výběr prací z kostýmní tvorby, ilustrací a návrhů obálek výtvarnice a scénografky Věry Faberové-Šauerové, která se narodila v Poličce. Po skončení studií na VŠUP a DAMU v Praze byla výtvarnicí Státního divadla v Ostravě. Spolupracuje s divadly, Čs. televizí a filmem v ČR i zahraničí. Vernisáž výstavy uznávané poličské rodačky se koná 10. září 2016 od 13.30 hod. v sálech muzea. Úvodní slovo pronese David Junek a Věra Faberová.

 

69. Umělecký salon v Poličce

10. 9 - 31. 10. 2016

Výstava 69. Umělecký salon představí výběr z tvorby čerstvých absolventů Akademie výtvarných umění v Praze. Prostřednictvím diplomových prací absolventů se představí ateliéry malby, kresby, sochařství a nových médií vedené významnými českými umělci a pedagogy jako Vladimír Skrepl, Jiří Sopko, Michael Rittstein, Lukáš Rittstein, Martin Mainer, Tomáš Svoboda nebo Jiří Petrbok. „Výstava představuje široké spektrum uměleckých projevů a přístupů. Všechna díla spojuje snaha dosáhnout co nejzajímavějšího a nejlepšího výsledku. Ambicí každého z vystavujících umělců je vytvořit zásadní dílo, které zakončí období studií, ale také otevírá novou etapu, a to nejen uměleckou, ale i lidskou. Výstava je prestižní záležitostí: veřejně presentuje díla umělců, kteří by se mohli a měli v následujících letech výrazně projevovat a prosazovat nejen na domácí, ale i na zahraniční výtvarné scéně,“ říká kurátor výstavy historik umění Otto M. Urban.

Jaroslav Mareš FOTOGRAFIE
16. 9. - 6. 11. 2016

Autor představí návštěvníkům na padesát prací, mezi kterými naleznou jak ty nejnovější, tak i ty které mohou znát z dřívějších výstav.

Jaroslav Mareš (1958), původem z Proseče, absolvent Fakulty strojního inženýrství, žije a pracuje v Poličce. Focení jako koníček ho provází od dětství, intenzivněji se mu věnuje od nástupu digitální fotografie.

Jeho tvorba zahrnuje řadu témat, mezi nejoblíbenější patří snímky lidí v jejich přirozeném prostředí, portrétní fotografie, městská krajina a fotografie detailů architektury. Věnuje se i foto-grafice a montážím.

Je členem Svazu českých fotografů a Fotoklubu Svitavy, realizoval 10 samostatných výstav, na dalších 19 se podílel jako spoluautor. Jeho práce byly vícekrát publikovány ve fotografických časopisech. Získal na dvě desítky ocenění, mj. několik cen Národní soutěže amatérské fotografie, jeho snímky jsou ve Sbírce české fotografie Svazu českých fotografů. V roce 2011 reprezentoval Poličku na 12. výtvarném salonu královských věnných měst.

Mimo vlastní tvorbu spolupracuje na fotografickém životě v regionu, je autorem projektu 750 tváří Poličky, ve kterém s dalšími fotografy vytvořil a do jediného osmimetrového obrazu spojil 750 portrétů. Byl kurátorem několika výstav, každoročně

AKCE:

Komentované prohlídky výstavy fotografií Jaroslava Mareše

 

V neděli 23. října 2016 od 14.00 hod. se uskuteční mimořádná komentovaná prohlídka výstavy s autorem Jaroslavem Marešem, jenž Vás seznámí s příběhy vystavených fotografií. Vstupné: 40,- Kč.

 

Spolek NÁŠ MARTINŮ: Klavírní recitál Martina Kasíka

Francouzská kritika přirovnala Martina Kasíka k Vladimiru Horowitzovi a k Martě Argerich. Cestu na světová pódia mu otevřelo vítězství v celosvětové soutěži Young Concert Artists Competition v New Yorku v roce 1999. Následovaly recitály v Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Tokyo Suntory Hall, atd. Martin Kasík nabídne velkolepý program, v podstatě shodný s tím, který je určen pro listopadový Festival Rudolfa Firkušného v pražském Rudolfinu, tj. výběr z Etud - obrazů od S. Rachmaninova a Mussorgského Obrázky z výstavy, pouze L. Janáčka nahradí vzhledem ke geniu loci města Poličky Bohuslav Martinů a jeho Tři české tance. Akce se koná v pondělí 3. listopadu 2016 od 18.00 hod. v hudebním sále centra. Pořádá Spolek Náš Martinů.

 

PŘIPRAVUJEME:

NARODIL SE KRISTUS PÁN, z růže kvítek vykvet nám…

- tradiční výstava betlémů

19. 11. 2016 – 18. 1. 2017

Ve dvou výstavních sálech představíme betlémy ze tří století. Jejich počet nebude velký, zato budou obdivuhodné množstvím postav a rozlehlostí scén. Jejich autoři byli samouci a vyráběli je ve svém volném čase ze dřeva a drátu, z kašírovaného papíru, keramiky apod. K nejzajímavějším budou patřit jesličky z rodiny Jeřábko – Andrlovy a Andrlíko – Friedlovy. Narození Ježíška uvidíte také v grafikách slavných autorů ze sbírky paní Jarmily Janků. Ve vánoční atmosféře jehličí a růží si znovu připomenete nehynoucí betlémský příběh a zazpíváte si lidové koledy.

 

 

 

 


 

Vložil Šauerová Naděžda (9/19/2016), přečteno 1868x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5727

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Program Centra Bohuslava Martinů na měsíc ŘÍJEN 2016