Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Ozvěny festivalů České inspirace - kapela Jen tak tak

Kapela Jen tak tak zahraje na hradě Svojanově

Česká inspirace organizuje i letos akci Ozvěny festivalů. V letošním roce vyvezla Polička opět svůj Mime Fest, tentokrát do Jindřichova Hradce, do Poličky, tedy konkrétně na hrad Svojanov putuje známý folkový festival FOLKOVÁ RŮŽE z Jindřichova Hradce. Na hradě Svojanově vystoupí v sobotu 24. září od 17:00 hod. kapela Jen tak tak. Na Svojanově by hudebníci rádi zahráli skladby ze své současné folkové tvorby a také několik mexických písní. Kapelu pro Vás představil její kapelník Pavel Jarčevský.

Kapela vznikla koncem osmdesátých let jako gymnaziální těleso složené ze studentů a profesorů jindřichohradeckého gymnázia. Impulzem ke vniku bylo tehdy pro studenty a pedagogy povinné „výchovné odpoledne se sovětskou hudbou“, ale nějak se to vymklo, protože studenti a profesoři nacvičili výhradně písničky Vladimíra Vysockého a Bulata Okudžavy

Od tohoto repertoáru už byl jenom krok k folku, účasti na Portách a dalších festivalech, ke zdokonalování projevu či vybavení a posléze k vlastní tvorbě. Dodnes se v kapele vystřídalo slušné množství hudebníků, protože zejména studenti neustále kamsi odcházeli svými životními cestami. Ze zakladatelů zbyl dnes pouze kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský.

Když se repertoár skupiny rozšířil o vlastní tvorbu, nastal problém, kde ji prezentovat a jak ji zdokonalovat. Hudebníci rozeslali své písničky (tehdy ještě na audiokazetách) různým kritikům a hudebním specialistům, odezva však byla téměř nulová. Téměř, protože jediný, kdo odpověděl, byl dramaturg festivalu Zahrada a reaktor časopisu Folk&country Michal Jupp Konečný. Ta odpověď sice nebyla nikterak lichotivá, ale přesto vzbudila svou poctivostí důvěru a muzikanti z kapely za ni byli vděční. Pavel Jarčevský se tedy zastavil v redakci časopisu Folk&country a nabídl časopisu spolupořádání festivalu přímo na Jindřichohradeckém zámku. A protože další zakládající člen Milda Vokáč se zatím stal radním a ředitelem gymnázia, mohl se narodit festival Folková růže, jemuž je letos 23 let.

Folková růže i kapela, to vše procházelo během let vývojem se spoustou proměn.  Časopis Folk&country zanikl a s ním i festival Zahrada, pořádání Folkové růže se všemi riziky zatím přešlo na samotnou kapelu.  Nápomocni jsou právě pan Michal Jupp Konečný (dramaturg Folkové růže), dále Jihočeský kraj, Město Jindřichův Hradec, Státní hrad a zámek v Jindřichově Hradci a celá řada institucí, sponzorů a nadšených dobrovolníků.

I kapela se ustálila na třech hudebnících a dokázala svoji tvorbu prezentovat v různých končinách světa. Kromě úspěchů na tuzemských hudebních scénách dokázala potěšit posluchače v Rakousku, Německu, Švýcarsku. Velmi úspěšné a inspirativní bylo turné po západním pobřeží Mexika v letech 2008 a 2010.

Kapela má na kontě pět CD a několik demo nahrávek, občas zaslechneme její písničky v různých rádiích. Současně vystupuje ve složení Nela Mládková (zpěv, rytmika, flétny, saxofon), Ondra Vácha (zpěv, akordeon, rytmika), Pavel Jarčevský (zpěv, kytara, ukulele).

Ing. N. Šauerová, členka výkonného výboru České inspirace

Vložil Šauerová Naděžda (9/20/2016), přečteno 1875x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5728

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Ozvěny festivalů České inspirace - kapela Jen tak tak