Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Na Svojanově ožijí postavy z pověstí

Svojanov /18. října 2016/ – Správa hradu nachystala pro návštěvníky podzimní překvapení. Po večerních prohlídkách v duchu romantiky a poté i gotiky přišly na řadu prohlídky s příběhy ze svojanovských legend.

 „Dva říjnové dny věnujeme tajemným postavám. Máme naplánované jak odpolední tak večerní prohlídky hradu, které budou zaměřené na legendy z minulosti sídla,“ uvedl kastelán hradu Miloš Dempír. Historické příběhy přiblíží svým výkladem nejen průvodci, ale právě i hrané scény, které se budou prohlídkami prolínat. V podvečerních, ale hlavně ve večerních hodinách budou mít hradní pověsti tu správnou atmosféru. Ne nadarmo jsou nazvané „Svojanovské stíny“. Zda se při těchto speciálních prohlídkách setkáte s malou Kateřinkou, bílou paní, Závišem z Falkenštejna či s krutým správcem Rašínem, je prozatím tajemstvím.

Svojanovské stíny jsou příslibem jedinečného zážitku, proto byste si měli datum včas zapsat do svých kalendářů. Prohlídky s postavami ze svojanovských legend jsou naplánované na 28. a 29. října od 15.45 hodin, další pak v pětačtyřicetiminutových intervalech. Chcete mít jistotu, že o příběhy s nádechem tajemna a „duchařiny“ nepřijdete? Rezervujte si vstupenky předem. „Pokud to bude možné, vyhovíme všem zájemcům, kteří na prohlídky přijedou. Doporučujeme ale, aby se předem objednali, a to na e-mailu info@svojanov.cz nebo na telefonním čísle 461 744 124,“ připomněl kastelán.

To však není jediné překvapení, které správa hradu pro milovníky historie připravila. Až do konce letošní sezony si mohou oblíbenou památku prohlédnout za poloviční cenu. „Pokud si návštěvníci zakoupí vstupenku na prohlídkový okruh A, případně B, mají automaticky nárok na prohlídku druhého okruhu zdarma,“ upřesnil Miloš Dempír. Tato akce platí pro běžné prohlídky hradu, nikoliv pro Svojanovské stíny.

Hrad Svojanov je v říjnu otevřený každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin, od listopadu do 11. prosince pak o sobotách, nedělích a ve svátek od 10 do 17 hodin.

 

Květa Korbářová,
PR Hrad Svojanov
tel.: 739 518 703
info@svojanov.cz

 

 

 

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. Jen v loňském roce hrad navštívilo víc než 52 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.
Více informací na naleznete na www.svojanov.cz a https://www.facebook.com/svojanovcz/


 

Vložil Šauerová Naděžda (19.10.2016), přečteno 1744x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5783
Obrázek ke článku - č.5784
Obrázek ke článku - č.5782

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Na Svojanově ožijí postavy z pověstí