Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Hradem se ponese vůně perníčků a sváteční hudba, přijede i Mikuláš s čerty

Svojanov /22. listopadu 2016/ - Jedno z nejkrásnějších období roku si tradičně připomeneme také na královském sídle. Hradní advent začíná už o nadcházejícím víkendu.

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvědí návštěvníci právě na hradě Svojanov. Čerstvě napečené sváteční pečivo, vánočky a perníčky provoní o adventu celý hrad. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. „Adventní prohlídky hradu jsou naplánované od konce listopadu. Návštěvníci se kromě historie sídla dozvědí také spoustu zajímavostí o tradicích, které jsou s adventním obdobím a Vánoci spojené,“ uvádí kastelán hradu Miloš Dempír. Prohlídky vyzdobeného hradu s vyprávěním o vánočních zvyklostech jsou na programu oblíbené památky o víkendech od 26. listopadu do 11. prosince, vždy od 10 do 17 hodin.

Také bělovousý Mikuláš, andělé a čerti patří k lidovým tradicím. V sobotu 3. prosince dorazí dokonce i na Svojanov. Čerti s chrastícími řetězy budou nahánět zlobivé děti, aby je v pytlích odnesli do pekla. Zato hodný Mikuláš navštěvuje kluky a holky už od 13. století, aby jim nadělil sladkosti a ovoce. Vezměte děti s sebou a přijďte se podívat, jak mikulášská nadílka a peklo na hradě vypadá. „Akce začíná v 16 hodin. Je vhodná i pro malé děti. Zájemci, kteří budou chtít předat dětem dáreček, ať jej řádně označí a odevzdají na pokladně hradu minimálně patnáct minut před začátkem programu,“ připomíná Petr Kubíček, manažer letohradského spolku Honorata, který program připravil. Pokud připojíte i stručný a čitelný dopis s dobrými a špatnými vlastnostmi dítěte, Mikuláš či čerti k němu přihlédnou. V případě nepříznivého počasí se program přesune do domu zbrojnošů. 

V polovině prosince se brány svojanovského hradu pro veřejnost uzavřou. Než se tak stane, završí návštěvnickou sezonu tradiční adventní koncert. V sobotu 10. prosince, dvě hodiny po poledni, se domem zbrojnošů rozezní sváteční tóny. Dárkem pro příznivce hradu Svojanov a milovníky historie bude vystoupení svitavského pěveckého sdružení Dalibor. Zpěváci pod vedením sbormistryně Miroslavy Ducháčkové představí sborové skladby různých stylů i období, tedy jak z doby předklasické, klasicismu, romantismu, či z 20. století, české i světové, skladby Smetany, Dvořáka, Wagnera, sbory z oper, ale i úpravy lidových písní, spirituály, církevní a světskou sborovou tvorbu. Koncerty v podání pěveckého sdružení Dalibor jsou vždy velkým zážitkem, ať už tito umělci zpívají v koncertních sálech nebo v kostelech. Přijeďte si v předvánočním shonu odpočinout a svátečně se naladit. Nachystáme pro vás i pravý hradní punč.
 

Květa Korbářová,
PR Hrad Svojanov
tel.: 739 518 703
info@svojanov.cz

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V letošním roce hrad navštívilo už víc než 53 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.
Více informací na naleznete na www.svojanov.cz a https://www.facebook.com/svojanovcz/


 

Vložil Šauerová Naděžda (2.12.2016), přečteno 1751x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5821
Obrázek ke článku - č.5822
Obrázek ke článku - č.5824
Obrázek ke článku - č.5823

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Hradem se ponese vůně perníčků a sváteční hudba, přijede i Mikuláš s čerty