Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Špachtle nejen pro doktory – perníčky nejen pro mlsouny, ale i pro výtvarníky

Ježíšek, Marie, Josef a dokonce i anděl – nikdo nechyběl. Během prvního vánočního tvoření se muzeum zaplnilo závěsnými betlémy, které jistě našly místo v domovech svých autorů.

 

V sobotu 3. prosince 2016 se v poličském muzeu konalo první předvánoční tvoření. Malí i velcí návštěvníci mohli z lékařských špachtlí vyrobit závěsný betlém.   „V betlémskou stáj i postavy svaté rodiny a pastýřů se pod rukama návštěvníků proměnily dřevěné lékařské špachtle. Oděvy se postavičkám vyráběly z látek či dřevěných dýh nebo se namalovaly. Betlém si potom výtvarníci mohli zavěsit na jehličnatou větvičku, do prostoru, na zeď i do okna,“ uvedla organizátorka akce Bc. Tereza Sejkorová.

 

Následující sobotu 10. prosince 2016 se můžeme těšit na pokračování předvánočního tvoření. Tentokráte budeme vyrábět vánoční vrkoč a polaz. „V době zimního slunovratu a příchodu nového roku vyráběli naši předkové vrkoče a polazy. Měly přinést dobrou úrodu, ochranu, lásku i zdraví. Svěžest jim dodával zelený krušpánek nebo mech a barevné ústřižky látek. Sušené ovoce, ořechy a perníčky na koncích špejlí byly určené jako pamlsky členům rodiny i koledníkům,“ dodává. Tato dílnička má v muzeu již několikaletou tradici a každý rok se těší velké účasti. Vyrábět chodí nejen děti, ale i maminky, tatínkové, dědečkové a babičky. Ti zkušení již vědí, že na výrobu vrkoče je nutné si sebou přinést hrneček. Odměnou za pečlivou práci je tradiční lidová vánoční dekorace. 

 

Více na www.cbmpolicka.cz

Vložil Šauerová Naděžda (5.12.2016), přečteno 2232x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5826
Obrázek ke článku - č.5827
Obrázek ke článku - č.5828
Obrázek ke článku - č.5829

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Špachtle nejen pro doktory – perníčky nejen pro mlsouny, ale i pro výtvarníky