Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Špachtle nejen pro doktory – perníčky nejen pro mlsouny, ale i pro výtvarníky

Ježíšek, Marie, Josef a dokonce i anděl – nikdo nechyběl. Během prvního vánočního tvoření se muzeum zaplnilo závěsnými betlémy, které jistě našly místo v domovech svých autorů.

 

V sobotu 3. prosince 2016 se v poličském muzeu konalo první předvánoční tvoření. Malí i velcí návštěvníci mohli z lékařských špachtlí vyrobit závěsný betlém.   „V betlémskou stáj i postavy svaté rodiny a pastýřů se pod rukama návštěvníků proměnily dřevěné lékařské špachtle. Oděvy se postavičkám vyráběly z látek či dřevěných dýh nebo se namalovaly. Betlém si potom výtvarníci mohli zavěsit na jehličnatou větvičku, do prostoru, na zeď i do okna,“ uvedla organizátorka akce Bc. Tereza Sejkorová.

 

Následující sobotu 10. prosince 2016 se můžeme těšit na pokračování předvánočního tvoření. Tentokráte budeme vyrábět vánoční vrkoč a polaz. „V době zimního slunovratu a příchodu nového roku vyráběli naši předkové vrkoče a polazy. Měly přinést dobrou úrodu, ochranu, lásku i zdraví. Svěžest jim dodával zelený krušpánek nebo mech a barevné ústřižky látek. Sušené ovoce, ořechy a perníčky na koncích špejlí byly určené jako pamlsky členům rodiny i koledníkům,“ dodává. Tato dílnička má v muzeu již několikaletou tradici a každý rok se těší velké účasti. Vyrábět chodí nejen děti, ale i maminky, tatínkové, dědečkové a babičky. Ti zkušení již vědí, že na výrobu vrkoče je nutné si sebou přinést hrneček. Odměnou za pečlivou práci je tradiční lidová vánoční dekorace. 

 

Více na www.cbmpolicka.cz

Vložil Šauerová Naděžda (12/5/2016), přečteno 2440x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5826
Obrázek ke článku - č.5827
Obrázek ke článku - č.5828
Obrázek ke článku - č.5829

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Špachtle nejen pro doktory – perníčky nejen pro mlsouny, ale i pro výtvarníky