Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

JARNÍ VÝSTAVA OD ZRNÍČKA K BOCHNÍKU a VYPEČENÁ SOBOTA

Akce se koná již tuto sobotu 25. února 2017 od 13.00 do 15.00 hodin v Centru Bohuslava Martinů v Poličce.
 

VYPEČENÁ SOBOTA – tvořivá dílna pro malé i velké, kterou bude zahájena Jarní výstava od zrníčka k bochníku“. Znáte to – na konci února se už každý těší na jaro. Naši předkové se snažili přivolat slunce a zajistit zdar nového života pečením obřadního pečiva v podobě kola, ptáčků či zvířat. Tímto zvykem se necháme inspirovat a v průběhu odpoledne si uhněteme, upečeme a ozdobíme drobné dekorativní pečivo z kynutého a perníkového těsta.

Cena: 40,- Kč/osoba. V ceně je zahrnutý veškerý materiál i prohlídka jarní výstavy.

 

25. února - 14. května 2017

Velikonoční výstava ve třídě B. Martinů bude tentokrát zaměřená na roli chleba v běžném i svátečním životě našich předků.

Na jaře začíná nový hospodářský rok a právě o Velikonocích se udržovaly mnohé zvyky pro zdar zasetého obilí, které mělo zajistit výživu rodiny na celý rok. Během Velkého pátku se také omývalo všechno náčiní, které přišlo do styku s chlebem. Samotný mazanec – bochánek je nejstarším kynutým obřadním pečivem. Nekvašený chléb je ústředním symbolem křesťanských i židovských Velikonoc. V lidové slovesnosti se pomocí chleba dají vyjádřit vlastnosti lidí i vztahy k majetku a k zaměstnání.

Dnes chleba považujeme za obyčejnou a nejběžnější potravinu. Málokdy si uvědomujeme, co námahy se skrývá za jeho přípravou a že vše začíná už od zrníčka – prací na poli, ve mlýně, v pekárně. Ne vždy však svítilo přívětivé slunce – proto budou připomenuta i období půstu, hladu a neúrody a používání náhražek mouky. Návštěvníci si prohlédnou napodobeninu ústí pece, dřevěnou díži, slaměné ošatky a jiné předměty. Některé náčiní budou moci vzít do ruky.

Na základě srovnání života v minulosti a současnosti výstava poukáže na důležitost hospodárného zacházení s potravinami a střídmosti ve stravování.S pozdravem

Alena Zavoralová
Městské muzeum a galerie Polička
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Tylova 114 572 01 Polička
tel.: +420 461 723 864
 

Vložil Šauerová Naděžda (2/23/2017), přečteno 1411x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.5926
Obrázek ke článku - č.5927
Obrázek ke článku - č.5928

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | JARNÍ VÝSTAVA OD ZRNÍČKA K BOCHNÍKU a VYPEČENÁ SOBOTA