Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Všichni budou hrát hudbu Bohuslava Martinů

Dohromady je jim 1769 let a všichni budou hrát hudbu Bohuslava Martinů...v Poličce

 

V prvním májovém týdnu se můžeme těšit na přehlídku nejúspěšnějších hudebníků ze základních uměleckých škol, hudebních gymnázií a konzervatoří z celé republiky - a kde jinde, než v rodišti slavného hudebního skladatele – v Poličce.

Hlavní myšlenkou přehlídky je podpora interpretace skladeb Bohuslava Martinů a tvůrčí činnosti, kterou jeho dílo inspiruje. Pro účastníky je to skvělá možnost seznámit se více s dílem celosvětově uznávaného hudebníka a skladatele Bohuslava Martinů a to přímo v jeho rodném městě, do kterého přijedou ve dnech 3. – 5. května 2017. Nutno vzpomenout, že první ročník této prestižní soutěže se konal již v roce 2009. Od té doby počet interpretů výrazně narostl, v roce 2014 to bylo dokonce téměř 500 účastníků, což zatím nebylo překonáno, proto organizátoři museli sáhnout k zásadní změně v organizaci přehlídky, kterou je střídání vybraných oborů jedenkrát za dva roky. I přesto se letos můžeme těšit na 254 účastníků a to ve věku od pěti do dvaceti let.

Účastníci v letošním roce soutěží v kategoriích: hra na klavír, housle, violu a violoncello. Dále je otevřena kategorie komorní hry těchto nástrojů a kategorie literárně dramatického oboru. Všichni instrumentalisté musí uvést alespoň jedno dílo poličského rodáka, volba dalšího repertoáru je libovolná. Soutěžní čas je v rozmezí od 2 minut u nejmladších účastníků až po čtvrthodinu čistého času u nejvyšších kategorií. V dramatickém oboru je zvoleno téma spojené s dílem či osobností B. Martinů.

„Účastníci přehlídky využívají skvělé možnosti seznámit se blíže s tvorbou Bohuslava Martinů. Pobyt v Poličce je pro mladé umělce inspirativní a často jej využívají také k návštěvě různých památek souvisejících se slavným skladatelem. Unikátním místem je Rodná světnička B. Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, která se nachází ve výšce 36m a kde se roku 1890 světoznámý umělec narodil. Dále pak Centrum Bohuslava Martinů s muzikologickým oddělením a unikátní sbírkou věnovanou životu a dílu Bohuslava Martinů,“ uvádí jeden z organizátorů přehlídky Tomáš Jandl, Dis. „Těší nás, že mezi interprety je tolik mladých talentů. Jsou příslibem do budoucna a z jejich stále kvalitnějších výkonů můžeme předvídat, že o nich ještě uslyšíme,“ dodává. Dalším doprovodným programem přehlídky je i Výstava žáků výtvarného oboru ZUŠ Bohuslava Martinů Polička v CBM. Celá přehlídka je volně přístupná veřejnosti.

Přehlídka pak bude uzavřena koncertem těch nejlepších účastníků, který se bude konat 5. května 2017 v 18.00 hodin ve velkém sále Tylova domu.

Přehlídka je doprovodným programem jubilejního 20. ročníku Martinů Festu, který začíná již 7. května 2017 v 17.00 hodin pietním aktem u hrobu Bohuslava Martinů a zejména pak zahajovacím koncertem tohoto festivalu v tentýž den v 18.00 hodin.

Hlavním organizátorem je Základní umělecká škola Bohuslava Martinů Polička, která tímto děkuje: Městu Polička, za veškerou podporu přehlídky MBM, Pardubickému kraji a hejtmanu panu JUDr. Martinu Netolickému, Ph.D., který letošnímu 9. ročníku udělil osobní záštitu, Nadaci Bohuslava Martinů za finanční podporu přehlídky, dále pak Tylovu domu (TD) a jeho ředitelce paní Aleně Báčové za možnost uspořádat i letošní ročník v nádherných prostorách TD, Městské knihovně Polička, Centru Bohuslava Martinů Polička a dále společnostem Ravensburger, UNET, STV Group, Stavebniny Prima, Clarina Music, Yamaha, Pirastro, serveru, Notovna.cz a květinářství paní Nadi Doležalové Polička za spolupráci a věcné ceny.

 

TZ_ALENA ZAVORALOVÁ_CBM

 

Základní umělecká škola Bohuslava Martinů v Poličce byla založena v r. 1948. Funguje ve čtyřech oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém s celkovou kapacitou 510 žáků. Kromě hlavní činnosti poskytuje možnost vzdělávání i v rámci doplňkové činnosti, což momentálně představuje kurzy v hudebním, tanečním a výtvarném oboru.

Kontakt pro media: Tomáš Jandl, DiS., pověřen řízením ZUŠ Bohuslava Martinů Polička

e-mail: t.jandl@zusbmpolicka.cz, tel: 730512873

 

Vložil Šauerová Naděžda (5/3/2017), přečteno 1299x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.6056
Obrázek ke článku - č.6057

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Všichni budou hrát hudbu Bohuslava Martinů