Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ OSLAVÍ I V POLIČCE

Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů připravily

TZ_11/5/2017             

Výstava, expozice, přednáška i vernisáž - poličské muzeum nezůstane pozadu a jako všechna muzea na celém světě oslaví 18. května Mezinárodní den muzeí (MDM). Jako již tradičně je pro návštěvníky připraveno zvýhodněné vstupné - do expozic a výstav.

TÉMA LETOŠNÍHO ROKU JE - JAK SDĚLIT NEVYSLOVITELNÉ? MUZEA A TRAGICKÉ DĚJINY 20. STOLETÍ.

V poličském muzeu se rozhodli vyslovit nevyslovitelné přednáškou o Bohuslavu Martinů: Polní mše (1939), Památník Lidicím (1943), doplněnou o hudební ukázky a představení originálních partitur ze sbírek muzea. Přednášet bude docentka Monika Holá, muzikoložka muzea Polička. „Život a dílo hudebního skladatele Bohuslava Martinů zachycují evropskou pamět 20. století. Československo bylo okupováno fašistickým Německem. Boj proti nesvobodě vystihl Martinů v Polní mši v roce 1939, kterou věnoval českým vojákům, kteří z vlasti uprchli bojovat do zahraničí proti fašismu. Byli to i piloti účastnící se  letecké bitvy o Anglii. Když čeští výsadkáři z Anglie zabili v okupované Praze prominentního nacistu Reinharda Heydricha, bylo to považováno za nejvýznamnější odbojový čin v okupované Evropě. Kruté řádění nacistů, které mělo být odvetou za Heydrichovu smrt, vedlo také k vyvraždění obce Lidice (1942). Martinů v americkém exilu složil skladbu Památník Lidicím (1943),“ uvádí. Přednáška se koná 18. května od 18.00 hodin.

Na výstavě  KOLONIÁL KARLA BAIZY aneb z historie obchodu a obchodování můžete zavzpomínat na dětská léta, kdy si každý z nás jako dítě hrál někdy na obchod. V „trafice“ a „hokynářství“ budete mít možnost navázat vztah prodávajícího a kupujícího, vyzkoušet smlouvání o ceně, vyzdvihnout novinky a senzace v tisku atd. Seznámíte se s významem neznámých pojmů (např. hokyně, sáh. Seznámíte se s dobovými mírami a váhami, s cenovými poměry a platy, ale mohou získat zručnost také v motání kornoutu, vážení na vahách, měření textilu aj. Zároveň si uvědomíte podobnosti a odlišnosti v obchodování dříve a nyní: jaké to bylo před „digitální dobou“, jak se šířilo zboží a informace. Inspirací ke vzniku výstavy byla knížka Karla Poláčka „Bylo nás pět“.

Pro milovníky ilustrací je to pravé výstava Pohádkový svět Zdeňka Smetany. Výstava představí známého výtvarníka, režiséra, scénáristu a animátora autora podoby Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka i Malé čarodějnice. Ale ukáže také jeho tvorbu, kterou ocení dospělí diváci - soubory suchých jehel, kreseb přísloví a pořekadel. Nechte se vlákat do Pohádkového světa a objevte společně s námi jeho bohatou fantazii a výtvarný rukopis, který se nesmazatelně vtiskl do paměti mnohých z nás. Výstava bude zahájena v sobotu 20. května 2017 ve 14.00 hod. v barokní radnici na Palackého náměstí v Poličce. Vernisáž nebude tentokrát určena pouze dospělému návštěvníkovi, ale především dětem!  Čekat proto můžete nejen známé pohádkové melodie v podání žáků hudebního oboru ZUŠ Bystré, ale také tvořivou dílnu, kterou připraví animátorky z brněnského Studia Scala.

A co takhle vyrazit protáhnout nohy a vystoupat 194 schodů přímo do rodné světničky světoznámého umělce Bohuslava Martinů? Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a zároveň vám skýtá krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36m.

Dále se můžete těšit i na vystoupání na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, je až 8 m vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Hradby jsou dodnes zachovány a v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města. Procházka kolem je příjemným zpestřením kterékoliv části dne či noci.

Tak vzhůru za dobrodružstvím, poznáním a zážitky.

Víte, že MDM se slaví po celém světě a v každé zemi je slaven po svém. Nejen v ČR je nejrozšířenější, dnes již proslulá muzejní noc, kdy jsou všechna muzea otevřena přes noc a ukazují něco neobvyklého či unikátního. V Poličce se koná 3. 6. 2017 pod názvem Čas pro neobyčejné zážitky a do již tradiční akce se společně s muzeem zapojí mnohé místní instituce: knihovna, farnost, centrum volného času, IC, rodinná centra…, ale také podnikatelé a další. Dohromady je připraveno 15 neobyčejných zastavení.

Dveře poličského muzea jsou pro vás otevřeny od úterý do neděle, každý den od 9.00 do 17.00 hodin. Do expozic a na výstavy centra můžete očekávat slevu 50% a na Rodnou světničku Bohuslava Martinů a Gotické opevnění města 10% z ceny vstupného.

 

Více na www.cbmpolicka.cz

 

KONTAKT:

ALENA ZAVORALOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů

Tylova 114

572 01 Polička

Tel.: +420 461 723 855

e-mail: zavoralova@muzeum.policka.org

www.cbmpolicka.cz

 

 

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (5/15/2017), přečteno 1440x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.6094
Obrázek ke článku - č.6095
Obrázek ke článku - č.6092
Obrázek ke článku - č.6093

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ OSLAVÍ I V POLIČCE