Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Smetana, Baiza, Martinů a LEGO – co mají společného?

Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů pro připravily

Kdo by neznal ilustrace známého výtvarníka Zdeňka Smetany, koloniál bodrého obchodníka Karla Baizy, hračku století - Lego nebo hudbu světově známého skladatele a poličského rodáka Bohuslava Martinů? To a nejen to naleznete v poličském muzeu, kde si vyberou nejen děti, ale i dospělí.

Polička je královským věnným městem, založeným králem Přemyslem Otakarem II., které vám ve svém historickém jádru nabídne opravdu mnoho – neváhejte a využijte letních dní k načepnání nových zážitků a vědomostí. Dveře muzea jsou vám otevřena.

Navštívit můžete stále expozice a vrátit se tak do středověku, vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Odpovědi na otázky: „Kolik skláren bylo v okolí a kolik jich je funkčních teď? Jak se nabírá sklovina a jak vypadá skleněná mucholapka?“ naleznete v expozici Sklářství na Horácku. 

S rodinou či přáteli si projděte po gotickém opevněním, které je nejzachovalejším ve střední Evropě a vystopupejte 192 schodů do rodné světničky již zmíněného skladatele, která se nachází ve výšce 36 m ve věži kostela sv. Jakuba. Z ochozu se můžete kochat nejen výhledem do širého okolí, ale jistě vás zaujme, jak na dvacetipěti metrech čtverečních mohlo žít osm lidí.

Muzeum také nabízí několik krátkodobých výstav. Na jedné z nich se vám představí místní výrobky a plodiny, české i koloniální. „Z poza pultu vás úsměvem uvítají úslužní prvorepublikoví obchodníci. Poznáte vybavení a sortiment dobového koloniálu, cukrárny, řeznictví a obchodu střižním zbožím. Navštívíte také výroční trh. V „trafice“ a „hokynářství“ budete mít možnost zahrát si na prodávajícího a kupujícího, vyzkoušet smlouvání o ceně, vyzdvihnout novinky a senzace v tisku a jiné,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.

Český výtvarník, scénárista a animátor Zdeněk Smetana za svůj život vytvořil mnoho postaviček a podílel se na tvorbě oblíbených českých večerníčků. „Výstava představí nejenom nejznámější pohádkové bytosti, jako jsou Rákosníček, Křemílek a Vochomůrka či Malá čarodějnice, ale i unikátní kolekci suchých jehel a kresby přísloví a pranostik. Výstava je doplněna hravými a tvořivými aktivitami, které dětem představí bohatý pohádkový svět Zdeňka Smetany. Těšit se můžete i na promítání Pohádek z mechu a kapradí,“ dodává.

 

A co otevírá bránu do světa dětských her? Hračka. Svět hraček je zvláštní říší, kde si děti mohou postavit svůj vlastní svět. A tomuto světu již několik desetiletí vévodí stavebnice LEGO, která je současně označována „hračkou století“. Téměř každý z vás jistě měl alespoň pár kostiček v ruce a stavěl z nich. Pro mnohé se tato chytrá hračka stala vášní, se kterou se nerozloučili ani v dospělosti. Jsou z nich sběratelé, kteří stavebnici věnují veškerý volný čas. Takovými sběrateli jsou i Karel Dus, Lukáš Pelinka a Jaroslav Koráb, kteří na výstavu do poličského muzea zapůjčili své sběratelské kolekce z řady LEGO City, LEGO Star Wars a dílčí sety LEGO Technic, Pirates nebo LEGO Space. Součástí jsou hravé koutky, kde si děti mohou ze sady kostek postavit dle vlastní fantazie nejrůznější modely.

 

U nás se zabaví, nejen děti, ale i hraví dospělí.

Více na www.cbmpolicka.cz

 

KONTAKT:

ALENA JANDLOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů

Tylova 114

572 01 Polička

Tel.: +420 461 723 855

e-mail: jandlova@muzeum.policka.org

www.cbmpolicka.cz

 

Vložil Šauerová Naděžda (7/10/2017), přečteno 1630x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Smetana, Baiza, Martinů a LEGO – co mají společného?