Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

CYKLO SKI klub Polička zvítězil na závodě „EMOS IN-LINE 24“

Přehrada Olešná u Frýdku Místku hostila 24. – 25. června 2017 již šestý ročník vytrvalostního extrémního závodu na kolečkových bruslích na 24 hodin, tedy jakousi obdobu slavnějšího 24 hodin Le Mans a současně byl i mistrovstvím ČR  

Tento závod je jedním ze série adrenalinových akcí horolezce Libora Uhra. Koná se na 4500m dlouhém okruhu kolem přehrady, který je specifický technicky rozdílnými úseky. Najdeme tu stoupání s dlouhým sjezdem, rychlostní rovinky, zatáčky všech poloměrů, technický úsek, který prověří bruslařské umění a v neposlední řadě krásné vyhlídky na panorama Beskyd, které zvlášť při západu a východu slunce vypadají majestátně.

Závodníci týmové soutěže jsou rozděleni do dvou základních kategorií (podle velikosti koleček bruslí) – SPORT a HOBBY (čtveřice, dvojice, muži, ženy a mix a i v jednotlivých věkových kategoriích. Letos poprvé jeli i jednotlivci.

Účastníci závodu z řad aktivní sportující veřejnosti, tzv. „hobbíci“, mají možnost zažít atmosféru mistrovských závodů, porovnat se s profesionály  a vyzkoušet si, kde mají svoje hranice a co dokážou. Princip závodu je naprosto jednoduchý a pro všechny stejný – jet a závodit 24 hodin. Ten který nasbírá nejvíce okruhů, tedy ujede nejvíce, vyhrává. Rychlost pohybu, způsob a frekvenci střídání  strategii odpočinku, jídlo a spánek si určují členové týmu sami podle aktuální fyzické a psychické situace. V jednu chvíli může být na trati pouze jeden z členů týmu.

Tým lyžařů z CYKLO SKI klubu Polička ve složení Bohumír Navrátil, Otakar Klepárník, Jaromír Dvořák a Lenka Botošová startující v kategorii hobby čtyřčlenných mix týmů 50+ odjížděl na sever Moravy s cílem zlepšit 5. místo z loňského roku.

Závod byl odstartován v sobotu 24. června v 11 hodin od restaurace U Toma s tím, že cíl bude na stejném místě o 24 hodin později, tedy v neděli 25. června v 11 hodin. Start je atraktivní podívaná: závodníci si srovnají brusle u plotu na vnější straně tratě a naboso se nashromáždí podél chodníku uvnitř okruhu.  Po zaznění startovního výstřelu se rozběhnou ke svým bruslím, co nejrychleji si je obují a vyrazí do prvního kola závodu. Další už závisí na taktice každého týmu. Někdo střídá po jednom kole, někdo jezdí více kol najednou.

Část trati před předávkou pořadatel osadil balíky slámy, z nichž vytvořil tzv. „šikanu“ za účelem zpomalení závodníků před nájezdem do předávací zóny. K usnadnění orientace sloužila i velkoplošná obrazovka snímající blížící se bruslaře. Počasí letos účastníkům přálo. Horký vzduch ochlazoval svěží vítr, který však v některých úsecích trati bruslaře trošku potrápil. V parném dnu šly na občerstvovačce nejvíce na dračku nápoje a melouny. Pořadatelé jich pro závodníky koupili téměř tunu.

 

Od půl desáté večer až do svítání musí závodníci jezdit s povinnou noční výbavou, tj. čelovkou a červeným světlem vzadu. Blikající světýlka kolem přehrady utvářejí nezapomenutelnou atmosféru. Je to velmi náročné a především extrémně únavné, jezdit na bruslích celý den a poté celou noc bez delší přestávky a spánku. Tma a jízda za svitu čelovek dává závodu další rozměr. Noční jízda často rozhoduje o celkovém umístění závodníků. Některé týmy volí pro noc taktiku delších intervalů výměn, jiné však nekompromisně drží ostré tempo a střídají se po každém okruhu.

 

I my střídáme v noci v delších intervalech, máme tak minimálně hodinu na odpočinek či mikrospánek. Pro většinu jen teoreticky, protože atmosféra závodu a adrenalin v těle bohužel neumožňují přejít do klidového režimu. Svítání vlívá závodníkům do žil nové síly, s ranním rozbřeskem je ale trať opět zaplněná a bruslařští konkurenti začínají nasazovat i svižnější tempo.

Náš tým, silný svojí až brutální kázní a organizací se po tradičně rychlé noci kolem páté hodiny ranní dotahuje z 3. na 1. místo a o toto se přetahuje s ivančickým týmem – „Blázni na kolečkách“, kterému nechceme darovat nic zadarmo. Vědomí, že překvapivě bojujeme o 1. místo nám přidává na síle a emocích a tak do posledních kol dáváme maximum. Stačí to!… a náš tým najíždí do posledního kola s náskokem  1,5 minuty = cca 600m a tedy vítězí o 1 kolo neb soupeř již rezignoval a dále nejel!

Disciplinovaností, odhodláním a vírou v mottu "NIKDY SE NEVZDÁVEJ!" jsme dokázali téměř nemožné a radujeme se z vítězství v kategorii hobby mix celkově, kdy jsme za 24 hodin dokázali objet nejen 135 kol (což je 607,5 km, průměr 25,3km/h), ale hlavně jsme prokázali velkého týmového ducha, který lze směle nazvat „Zázrakem v Olešné“ neboť náš věkový průměr je 55 let. Při ceremoniálu významně mladší poražení soupeři při pohledu na naše bílé vlasy a vousy málem spadli z “bedny“.

Na závěr bychom chtěli poděkovat městu Polička za novou asfaltovou stezku na Modřec, kde jsme před závodem poctivě trénovali. Dále chci poděkovat naším rodinám, které nás v této akci podpořily.

 

                                                                                   CYKLO SKI klub Polička

Vložil Šauerová Naděžda (7/12/2017), přečteno 1582x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.6192
Obrázek ke článku - č.6193

Právě procházíte:

Úvod | Sport | CYKLO SKI klub Polička zvítězil na závodě „EMOS IN-LINE 24“