Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Přednáška ak. malíře Jiřího Štourače

zároveň představení nové knihy

ALÉN DIVIŠ • RUDOLF KUNDERA • JOSEF ŠÍMA malíři z okruhu přátel Bohuslava Martinů
Jaroslav Mihule: Martinů – osud skladatele

Akce se konají ve stejný den a to ve čtvrtek 14. prosince 2017 v Centru Bohuslava Martinů v Poličce.
Představení knihy je naplánováno na 18.45 hodin a od 19.00 hod. následuje přednáška Jiřího Štourače.

Něco více:

Meziválečná Paříž, plná tvořivosti a naděje, propojila lidské a umělecké osudy mnoha umělců. Druhá světová válka pak ovlivnila pokračování těchto osudů a vztahů často nechtěným a dramatickým způsobem, aby se po jejím ukončení znovu vytvářely, ale již za zcela jiných okolností. Životní cesty tří malířů a přátel Bohuslava Martinů jsou toho svědectvím.  

Pořádá Spolek NÁŠ MARTINŮ. Vstupné: 50,- Kč.


 

Jaroslav Mihule: Martinů – osud skladatele.

V prosinci, kdy si připomínáme narození Bohuslava Martinů, vychází v Karolinu - nakladatelství Karlovy univerzity – druhé, přepracované a ilustrované vydání stěžejní knihy o tomto hudebním skladateli. Bohuslav Martinů se narodil mezi nebem a zemí. A pokud staneme u rodinné hrobky Martinů, uvidíme kostelní věž - místo narození a posledního odpočinku je v přímém pohledu. Toto osudové rozpětí je symbolicky obsaženo v nové verzi knihy, počínající náznakem skladatelova neobyčejného zrodu v blízkosti oblak. Proti titulu je totiž použit citlivý dřevoryt Jiřího Šindlera a jako grafická tečka knihy je umístěna fotografie starého hrobu rodiny Martinů. Běh života Bohuslava Martinů kopíruje dějiny naší vlasti ve 20. století, s jejími otřesy, vzestupy i pády. Jak byl a je tento skladatel český i světový, dokládá Mihuleho kniha podrobně, jednoznačně a nepodbízivě. Profesor Jaroslav Mihule svůj život spojil s oddaným zájmem o život a dílo Bohuslava Martinů. Kromě rozsáhlé vlastní bibliografie na toto téma je autorem moderní a přívětivé expozice „Barevný svět Bohuslava Martinů“ v poličském muzeu. Pro Poličku i zájemce o Martinů je důležité, že zde je kromě možnosti navštívit rodnou světničku i kvalitní zázemí v muzeu – Centru Bohuslava Martinů. Je dobré, když se věci smysluplně propojují.

Kniha Jaroslava Mihuleho „Martinů – osud skladatele“ vystihuje podstatu a zná duchovní zdroje. Potěší důvěrnou znalostí místních reálií. Má kultivovaný jazyk, hloubku a pravdivost sdělení. Je plně profesionální, čtenářsky atraktivní a souhrnně řečeno noblesní - novou dimenzi získala nyní také bohatou grafickou dokumentací, která se opírá o fondy Centra Bohuslava Martinů. Je mimořádně přínosná pro propagaci Martinů i české kultury jako celku. VSTUP ZDARMA. 

David Junek, Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

 Alena Zavoralová
Městské muzeum a galerie Polička
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Tylova 114 572 01 Polička
tel.: +420 461 723 864
www.cbmpolicka.cz

Vložil Šauerová Naděžda (12/11/2017), přečteno 998x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.6341
Obrázek ke článku - č.6342

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Přednáška ak. malíře Jiřího Štourače