Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

10 let na hradě Svojanově

Kastelán Miloš Dempír slaví v tomto roce již desátý rok svého působení na hradě Svojanově. Ten patří více než 100 let městu Poličce.  Vedení  města poděkovalo panu kastelánovi za jeho práci pro hrad. Za deset let zde došlo k velké proměně, hrad má mnoho novinek a také „trhá“ návštěvnické rekordy.  „Hrad Svojanov je mojí srdeční záležitostí,“  vyjadřuje svůj vztah ke Svojanovu kastelán. A v jeho práci je vidět, že jí dělá srdcem a rád.  K desátému výročí svého působení si letos nadělil i vůbec největší rekord v počtu návštěvníků - 57 tis.!

Na co je pan kastelán za dobu svého působení na Svojanově nejvíce pyšný? „Nejvíce si cením nové interiérové instalace v hradním paláci a Domě zbrojnošů, kterou se podařilo za mého působení zařídit a vybudovat. Pro nejbližší roky plánujeme zásadní restaurování nástropních maleb v pokojích paláce. Práce na vylepšování hradu Svojanova nekončí,“  komentuje kastelán.  

A vyjádření pana kastelána pokračuje: „10 let na Svojanově mi do života dalo mnoho zkušeností.  Za tuto dobu prošla určitou proměnou nebo obnovou bez nadsázky každá část hradu. Všechny opravy hradu byly po konzultacích se zástupci památkové péče vedeny tak, aby hradu navracely podobu z druhé poloviny 19. století, což je poslední historická vývojová fáze celého komplexu.  Pro mne bylo velkým potěšením, že jsem na vlastní oči mohl takřka každodenně sledovat proměny hradu do staronové podoby.  Při nástupu na hrad jsem asi nevěřil a ani nedoufal, že se podaří realizovat tak rozsáhlá a komplexní obnova areálu. To vše se mohlo provést jen díky výbornému a obětavému pracovnímu kolektivu a také díky velkému zájmu a podpoře zástupců majitele hradu – města Poličky.  Tak se z hradu stal známý a oblíbený výletní cíl návštěvníků nejen z Pardubického, Jihomoravského kraje a kraje Vysočina, ale i ze všech dalších koutů naší republiky a rovněž ze zahraničních zemí.  V neposlední řadě jsem hrdý na to, že se podařilo hrad otevřít i tělesně postiženým návštěvníkům, a že byly vybudovány speciální okruhy pro zrakově a sluchově postižené návštěvníky. Tak jako Svojanov není pro tyto hendikepované osoby  zařízený žádný jiný památkový objekt v našich zemích!

Pevně věřím, že budu mít prostor i do budoucna k realizaci dalších stavebních akcí. Ve fázi příprav máme nyní rozpracováno několik záměrů. Z těch nejvýznamnějších je to obnova interiéru bývalých koníren v areálu předhradí a jejich přeměna na výstavní galerii, zajištění statických poruch na zdivu renesančního paláce, na hradbách vnitřního hradu a na zdivu kolem gotické zahrady a již zmíněné restaurování nástropních maleb z 19. století v interiérech hradního paláce,“ říká Miloš Dempír.  

Přejeme panu kastelánovi další krásné roky na Svojanově a děkujeme za jeho péči o jeden z nejvýznamnějších „poličských“ pokladů.

Naděžda Šauerová, tisková mluvčí města

 

Vložil Šauerová Naděžda (13.12.2017), přečteno 1026x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.6343

Právě procházíte:

Úvod | Městský úřad | Tiskové zprávy | 10 let na hradě Svojanově