Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

SÍLA VODY OČISTNÁ VELIKONOCE NACHYSTÁ

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce zve na zahájení jarní výstavy

SÍLA VODY OČISTNÁ VELIKONOCE NACHYSTÁ
a tvořivou dílnou MOKRÁ VERNISÁŽ


Akce se koná tuto sobotu 17. února 2018 od 14.00 hodin v poličském muzeu.
Neváhejte a přijďte si vyzkoušet nejen praní v japonské pračce nebo zvonem, nosit vodu na vahadle a žehlit starými žehličkami. Pro oddech po těžké práci si vyrobíte balíček vonných solí do koupele. Bez vstupného.


 

SÍLA VODY OČISTNÁ VELIKONOCE NACHYSTÁ

- velikonoční výstava ve třídě B. Martinů o tom, jak naši předkové prováděli jarní očistu těla i ducha

17. února - 15. dubna 2018

 

Velikonoce se dříve slavily nejen jako církevní svátky. Připomínaly především začátek jara a celého hospodářského roku. Během příprav na ně probíhal důkladný úklid v domácnosti, větrání příbytku, praní prádla. Lidé se věnovali nejen očistě těla, ale i svého ducha. Činili tak zpytováním svědomí, přemýšlením nad svými hříchy, návštěvou obřadů v kostele, modlitbou a jinými symbolickými úkony.

V lidové víře k obojímu dobře posloužila voda, proto se hojně objevovala při různých zvycích a obyčejích. Voda špínu a zlo odplaví, nemůže prý být ničím znečištěna. Voda je nezbytná k životu. Je potřeba dobře s ní hospodařit a šetřit jí.

Na výstavě uvidíte mnoho starodávných předmětů spojených s osobní hygienou i krášlením, s čistotou domu i praním prádla. Zvykoslovné předměty, používané k obyčejům, jako například posvěcené proutky kočiček, slaměná figurína smrti, nebo zelená ratolest létečka, budou replikami či napodobeninami těch původních. Ty se totiž vyráběly z přírodnin pouze pro jeden den nebo krátké období a po vykonání symbolického úkonu je pohltila řeka nebo sežehly plameny.

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet některé činnosti a předměty.

 

MOKRÁ VERNISÁŽ

V sobotu 17. února od 14.00 do 16.00 hod. budete mít možnost na vlastní kůži poznat, že voda přináší užitek i potěšení. V programu „Babiččino velké prádlo“, který vznikl v Městském muzeu Svitavy, budete mít možnost vyprat prádlo na valše, pracím zvonem či v originální japonské pračce. Zjistíte, k čemu slouží klikyhák a mandl. Vyzkoušíte, jak těžké je nanosit vodu na vahadle, nebo žehlit starými žehličkami. Pro oddech po těžké práci si ve tvořivé dílně vyrobíte barevný balíček z několika druhů vonných solí do koupele.

 

Vložil Šauerová Naděžda (2/13/2018), přečteno 868x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.6501
Obrázek ke článku - č.6502

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | SÍLA VODY OČISTNÁ VELIKONOCE NACHYSTÁ