Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Jeden svět Polička - Aktualizace systému

6. – 12. dubna 2018

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech míří opět do Poličky a vybízí k aktualizaci systému. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. „Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému, jejž považují za překonaný,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)infromací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu.“ doplňuje Marie Jílková ze spolku Pontopolis, který festival v Poličce pořádá. 

V Poličce promítneme dvanáct dokumentů a těšit se můžete i na tradiční debaty s odborníky. Těmi například budou Markéta Kutilová, která bude hovořit o aktuální situaci na Blízkém východě. Novinářka Saša Uhlová a režisérka Apolena Rychlíková přiblíží situaci lidí, kteří pracují na nejhůře placených místech u nás. Chybět nebude ani debata o problematice “fake news” a informační války vedené Ruskem. Opět jsme zařadili i projekci pro cizince.

 

 Akce se koná díky podpoře města Poličky, Pardubického kraje a České rozvojové agentury.

 

Program:

 

pátek 6. dubna, Divadelní klub

18:00 h. Náš nový prezident / MP/ Rusko, USA / 78 min. + debata

O praktikách ruské propagandy se v posledních letech mluví čím dál častěji, málokdo ale tuší, jak doopravdy funguje. Neotřelý dokument je založen na sestřihu stovek útržků z vysílání ruských televizních stanic. Dohromady dávají příběh o tom, jak Kremlem ovládaná média ruským občanům podsunula přesvědčení, že Hillary Clinton je nebezpečím pro celý svět a že Donald Trump je jeho záchranou.

 

21:00 h.  Čističi / Hans Block, Moritz Riesewieck / Německo, Brazílie, Nizozemí / 2018 / 88 min.           

 

Úlohou čističů, najímaných společnostmi jako Facebook nebo Google, je vyhledávat a mazat závadný obsah. Působí v utajení, přesto se filmařům podařilo kontaktovat některé z „moderátorů obsahu“, kteří pracují ve filipínské Manile. Jejich zkušenosti zahrnují otřesné zážitky při setkání s dětskou pornografií nebo se záznamy islamistického vraždění. Postupná devastace psychiky moderátorů ale není jediným problémem existence této profese. Jako závadný je totiž často vyhodnocen i obsah, který nevyhovuje vládám jednotlivých zemí nebo znepokojivým způsobem vypovídá o realitě válečných konfliktů. Kde už se snaha zabránit šíření zla mění v nebezpečnou cenzuru?

 

 

 sobota 7. dubna, Divadelní klub

                 

18:00 h. Za hranicemi možností / Marta Prus / Finsko, Německo, Polsko / 2017 / 74 min.

 

„Ty nejsi lidská bytost, jsi atletka.“ Taková slova slyší gymnastka Rita Mamun od své nemilosrdné vrchní trenérky. Intimní portrét odvrácených stránek sportu odhaluje ruský tréninkový systém, který v honbě za dokonalostí překračuje všechny meze. Rita se připravuje na olympiádu v Riu a ačkoliv je připravena pro úspěch obětovat všechno a sáhnout si na hranice svých možností, tady je nucena jít ještě dál. Nemyslet na rodinu, ignorovat svá zranění, ale hlavně cvičit, stále dokola. Kolik ponížení musí člověk snést, aby vyhrál?

 

19:30 h. O otcích a synech / Talal Derki / Německo, Sýrie, Libanon /2017 / 98 min.

debata s Markétou Kutilovou

Režiséra Talala Derkiho, autora úspěšného filmu Návrat do Homsu, prý otec učil, že své noční můry musí nejprve natočit, aby se jich zbavil. Vydal se proto zpět do rodné Sýrie, dva roky žil v poušti na severu země v rodině islámského radikála a bojovníka teroristické skupiny Fronta an-Nusrá. Výsledkem je unikátní studie islámské radikalizace. Abú Usáma vyměnil svým dětem učebnice za zbraně a připravuje je na svatou válku. Zatímco Ajmán (12) by raději chodil do školy, Usáma (13) poslušně následuje cestu džihádu. Intimní rodinné chvíle a fanatismus se spolu dennodenně potkávají.

 

neděle 8. dubna, Divadelní klub

 

16:00 h. Nerodič / Jana Počtová / Česko / 2017 / 83 min.

„Jako malá jsem snila, že jednou budu mít velkou rodinu. Místo toho nenápadně stárnu a postupně ztrácím iluze. A kolem sebe pozoruju, že v tom rozhodně nejsem sama,“ říká česká dokumentaristka Jana Počtová. Ve svém novém snímku se především pomocí příběhů svých známých snaží nalézt odpověď na otázku: mít, nebo nemít děti? A do jakých podmínek je správné je přivést?

 

18:00 h.  Lepším člověkem / Attiya  Khan, Lawrence  Jackman / Kanada / 2017 / 79 min.            

Attiye bylo 16, když na střední škole potkala o něco staršího Stevea. Pro oba to byl první vážný vztah a pár spolu brzy začal bydlet. Tahle zkušenost dívku málem stála život. Steve Attiyu bil prakticky každý den jejich dvouletého vztahu. „Myslela jsem si, že takhle to ve vztazích chodí. A čekala jsem, že dřív nebo později mě zabije,“ vzpomíná pohnutě Attiya během terapeutického sezení, kterému přísedí i Steve. Dvacet let od jejich rozchodu souhlasil s tím, že se setkají před kamerami a dotknou se hluboko uložených ran. Intimní snímek citlivě nahlíží na proces léčení duše narušené domácím násilím a ptá se po jeho příčinách i možnostech, jak splatit obětem životní dluh.

 

úterý 10. dubna, Centrum Pontopolis, Riegrova 52

17:00 h. Rebelská střední v Berlíně / Alexander Kleider / Německo / 2017 / 92 min.

Na téhle střední škole není žádná ředitelna a nerozdávají se žádné známky. Učitele si platí studenti a oni sami také rozhodují o osnovách i každodenním chodu školy. Hanil, Lena a Alex nikdy nedokončili střední školu, a když je jim přes dvacet, rozhodnou se to změnit. Z nepřítomnosti obvyklé školní hierarchie a běžného stresu ve třídě jsou noví studenti zpočátku nadšeni, stejně jako z komunitního života svérázné vzdělávací instituce. Jenomže na konci tohohle dobrodružství je čeká státní maturita. A na její přípravu mají jen dva roky. Obstojí v ní?

 

PROJEKCE NEJEN PRO CIZINCE/ PROJECTION NOT ONLY FOR FOREIGNERS (English subtitles)

19:00 h. Becoming Who I Was / Stát se tím, kým jsem byl / Chang-yong Moon, Jin Jeon / Jižní Korea / 2016 / 95 min., vstupné 50 Kč  

Padma first enjoyed the reverence in his native village in northern India. However, the honourable title of Rinpoche begins to represent a burden rather than a privilege for the small boy. His mentor, follower and friend, the aging Urgyan, unselfishly subordinates his life to the boy's. Together, they travel all the way to Tibet, facing many trials and tribulations. This time-lapse documentary on the relationship between a young boy and an old monk set in the Indian Himalayas shows the powerful bond of Tibetans in Indian exile to a long-lost home.

 

středa 11. dubna, Divadelní klub

 

18:00 h.  Azurová / Karina Holden / Austrálie / 2017 / 76 min. + debata

Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit.

 

21:00 Švéd v žigulíku / The Russian Job / Petr Horký / Česko / 2017 / 64 min.


Automobilka AvtoVAZ je jedním z nejvýznamnějších státních podniků v Rusku a jednou z největších továren na auta na světě. V posledních 20 letech je však v permanentní ztrátě. Švéd Bo Inge Andersson, který v minulosti pracoval pro automobilky Saab nebo GM, ale vedl i ruskou společnost GAZ, má za úkol zefektivnit provoz tradičního podniku. Střet západního manažera s ruskou mentalitou a nostalgií po socialistických poměrech však vede k čím dál hlubšímu oboustrannému rozčarování.

 

čtvrtek 12. dubna

 

DPS Polička, Družstevní 970, vstupné 50 Kč

14:00 Hranice práce / Apolena Rychlíková / Česko /2017 / 71 min. + debata s režisérkou filmu

 

Divadelní klub

18:00 Hranice práce / Apolena Rychlíková / Česko /2017 / 71 min. + debata s režisérkou a novinářkou Sašou Uhlovou

 

Novinářka Saša Uhlová se vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku. Kde všude zaměstnavatelé porušují zákoník práce?

 

21:00 V zajetí / Bernadett Tuza-Ritter / Maďarsko, Německo / 2017 / 89 min.

Dvaapadesátiletá Edit, které majitelka Eta přidělila nové jméno Mariš, žije u své paní už 10 let. Vykonává pro ni veškeré domácí práce 12 hodin denně, většinou i o víkendech, aby paní domu nemusela dělat nic. To vše pouze za jídlo, bydlení a cigarety. Po večerech Mariš ještě chodí do továrny, ovšem celou výplatu musí odevzdávat Etě. Nesmí bez dovolení opustit dům. Eta ji čas od času zbije. Zatímco Marišina dospívající dcera z domu trýznitelky před několika lety utekla, její matka má příliš velký strach. Odhaduje se, že v moderním područí žije celosvětově na 45 milionů osob. Jen v Maďarsku je jich kolem 22 tisíc. Zůstane Mariš jednou z nich?

 

 

Vstupné 100 Kč/ 70 Kč studenti/ 50 Kč ZTP za večer

Vložil Šauerová Naděžda (4/10/2018), přečteno 1023x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Festival Jeden svět | Jeden svět Polička - Aktualizace systému