Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

10. ročník Mládí a Bohuslav Martinů úspěšný

Přehlídky se zúčastnilo 308 mladých umělců z celé ČR a mnoho pedagogů ze ZUŠ a konzervatoří. 

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/pardubicky-kraj/svitavy/2741-50178-v-policce-chystaji-jiz-10-rocnik-souteze-pro-mlade-umelce-vzdavajici-hold-bohuslavu-martinu.html

Přehlídka byla zpropagována také v pořadu Vizitka, stanice Vltava, dne 24. 4. 2018: https://vltava.rozhlas.cz/gabriela-vrasirova-vorbova-stale-se-muzeme-starat-o-kulturni-podhoubi-7179476

 

Vyjádření pana Bohuše,  profesora Janáčkovy konzervatoře Ostrava, hráče a pedagoga hry na klarinet jako reakce po skončení 10. ročníku přehlídky zde:

 

Vážená paní ředitelko!

 

Blahopřeji Vám ke zdárně zakončenému 10. ročníku soutěžní přehlídky Mládí a Bohuslav Martinů. Jistě, až budete tento ročník bilancovat, bude patřit k velmi úspěšným stejně, jako ty předešlé.

Deset let, to je už poměrně dlouhá doba, kdy by se člověk u tohoto jubilea mohl zamyslet nad tím, co vlastně tato soutěžní přehlídka pro mladé muzikanty znamená.

 

Popravdě řečeno, než se tato přehlídka dostala ve známost, úvodní ročníky mi nějak „utekly“. Avšak v posledních sedmi letech mi zde pravidelně jezdí soutěžit studenti klarinetu, který vyučuji na Janáčkově konzervatoři v Ostravě již 37 let. Jako pedagog tedy vím, jak důležité je pro mladé lidi nejen sbírání pódiových zkušeností a kontakt s publikem, ale také ono vzájemné poměřování sil a ověřování si, na čem všem je potřeba nadále pracovat, aby takový mladý muzikant obstál v konkurenci svých vrstevníků.

 

Je to tedy od vás pořadatelů obrovský počin, jakým způsobem jste vytvořili prostor mladým muzikantům, kdy např. v případě studentů konzervatoře se pak nejednomu stala tato soutěž skvělým odrazovým můstkem do nastávajícího profesionálního života. Někteří z mých studentů se této soutěže zúčastnili dokonce i opakovaně a dnes už třeba studují na vysokých školách, hrají ve filharmoniích, či ve svém mladém věku již měli příležitost koncertovat s význačnými (světovými) osobnostmi.

 

Pokaždé, kdy tady přijedu, dýchá na mne skvělá atmosféra, a to nejen proto, že Polička je spjata se jménem výjimečného světového skladatele Bohuslava Martinů, jehož díla tady zaznívají. Setkávám se zde s milými lidmi, organizátory celé této přehlídky, kteří pracují zaníceně, naprosto nadšeně a bez ohledu na svůj čas tak, aby vytvořili ty nejlepší podmínky nastupující generaci mladých muzikantů, žijícím ve státě v srdci Evropy, z něhož v minulosti vzešla celá řada hudebních mistrů svého oboru. A za to všem těmto „organizačním nadšencům“ patří velký dík.

 

Co bych si přál na závěr?

Aby toto vaše krásné město mělo i nadále otevřeno srdce mladým lidem. A nemám na mysli teď už jen při četných soutěžních vystoupeních. Mám myšlenku, aby těm, kteří už zde něco v uplynulých ročnících dokázali (a není jich rozhodně málo), získali zlatá pásma, či jiná ocenění a stojí na prahu onoho velkého světa umění v době, kdy je pro ně vlastní interpretační prezentace nezbytná, aby těmto lidem vaše město prokázalo také svou určitou laskavost a především onu výjimečnost, kterou mu dodává osobnost Bohuslava Martinů. Například tím, že jim umožní prezen

V příloze přikládám také záznam rozhovoru pro ČRo Pardubice, který v Poličce natáčela redaktorka Věra Pavlasová.tovat své umění na nějakém z koncertů TOP účastníků soutěže. Ten by se pak mohl stát součástí koncertního cyklu vašeho města, či okolí. Zda je tato myšlenka realizovatelná, ať posoudí jiní.

 

Na závěr přeji Vám, paní ředitelko a celému týmu hudebně zapálených osob okolo Vás hodně pevného zdraví, sil a příkladné vitality do další nelehké práce, a to nejen při organizování soutěžních přehlídek, spojených se jménem Bohuslava Martinů, jejíž jubilejní 10. ročník se stal již minulostí.

 

Petr Bohuš

Vložil Šauerová Naděžda (5/11/2018), přečteno 868x

Právě procházíte:

Úvod | Organizace a služby | Školství | 10. ročník Mládí a Bohuslav Martinů úspěšný