Město Polička

V Poličce vzniknou další byty pro děti. Postupně tak opustí starou budovu dětského domova

TZ

Polička - Zástupci Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým a radními Bohumilem Bernáškem a Pavlem Šotolou jednali se starostou Poličky Jaroslavem Martinů o fungování dětského domova ve městě se zaměřením na transformační proces a opouštění ústavního způsobu péče. Dětský domov v Poličce má v tuto chvíli registrovanou kapacitu 24 dětí a je naplněn přibližně ze tří čtvrtin. Šest dětí již nyní bydlí v bytě v Pomezí. Další přesuny do bytů budou následovat.

„V souladu s transformačním plánem řešíme postupné opouštění klasického způsobu ústavní péče. V případě Dětského domova v Poličce máme již jeden byt v Pomezí. Společně s městem řešíme další byty, z nichž jeden by měl být k dispozici v průběhu jarních či letních měsíců,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Pro opuštění stávajících starých prostor potřebujeme zajistit adekvátní bytové, ale i nebytové prostory ve městě a nejbližším okolí. Variantou, kterou se budeme nyní detailně zabývat, je stavba nového domu rodinného typu nedaleko centra města, kde již nyní pořizujeme domek pro uživatele Domova na zámku Bystré. Tento pozemek je v tuto chvíli k dispozici a je nejlepší variantou. Město má následně v plánu zbourat stávající budovu domova a na jeho místě postavit byty, kterých je v tuto chvíli nedostatek. Z mého pohledu je reálné, pokud vše půjde bez větších problémů, abychom náš dům pro potřeby dětského domova postavili v průběhu roku 2020,“ řekl hejtman Netolický s tím, že již v letošním roce by mohlo být zahájeno projektování stavby.

Podmínky transformačního plánu a parametry rodinných skupin přibližuje radní pro oblast sociálních věcí Pavel Šotola. „Transformační proces v Poličce započal přesunem první skupiny dětí do bytu v Pomezí. Počet dětí ve skupině se obecně pohybuje mezi čtyřmi až osmi, ovšem s ohledem na potřeby dětí bychom se chtěli pohybovat spíše na spodní hranici na jednu skupinu,“ uvedl Pavel Šotola.

Stavba nového rodinného domu s potřebným zázemím je z pohledu zástupců kraje ideální variantou. „Lokalita, kterou město nabízí je vzhledem ke své poloze v centru města velmi zajímavá. Zároveň si uvědomujeme, že stavba nových prostor pro jednu skupinu a zázemí celého domova je daleko lepší než adaptace starých prostor, které k tomuto účelu nebyly připravené,“ řekl krajský radní Bohumil Bernášek.

Bc. Petr Šilar
oddělení komunikace a vnějších vztahů

kancelář hejtmana

 

obrázek ke článku
obrázek ke článku