Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Půlstoletí s Cimrmanem v Poličce

V úterý 14. května 2019 v 17.30 hodin bude v poličském muzeu zahájena výstava Půlstoletí s Cimrmanem. A pokud mu do toho nic nevleze, jak sám

řekl, zahájí výstavu cimrmanolog Václav Kotek.

Na vernisáži se můžete těšit na osobitý humor někdejšího kulisáka, posléze herce a manažera již zmíněného Divadla Járy Cimrmana. Jak mnozí jistě ví, jeho synem je český herec Vojtěch Kotek, který se s ním v roce 2007 vedl výpravu do ruského pohoří Altaj, na dosud nepojmenovanou horu, dosahující nadmořské výšky 3610 metrů. Dobytý vrchol pak pojmenovali „Hora Járy Cimrmana“.

Václav Kotek  vystupuje celkem ve dvanácti dramatech uváděných tímto divadelním souborem. Jsou to hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda Na mýtince, Vražda v salonním coupé, Němý Bobeš, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Posel z Liptákova, Lijavec, Blaník, Záskok, Švestka, Afrika anebo ve hře České nebe.

Výstava vám představí průřez padesáti let působení Divadla Járy Cimrmana a současně i osobnost Járy Cimrmana jako učitele, vědce, vynálezce a světoběžníka.

 Jára Cimrman je fenoménem české kultury. Můžeme o tom vést spory, můžeme tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat… K šíření Cimrmanova duchovního odkazu velmi rádo přispěje i poličské muzeum,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Simona Valachová.

„Jára Cimrman se narodil přibližně mezi lety 1853 až 1859 ve Vídni, jeho poslední bezpečně zjištěný pobyt byl v Liptákově v Jizerských horách v roce 1914. Ve své době byl jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků, básníků, cestovatelů, vynálezců i sportovců. Za svého života se nedožil uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí (Liptákov 26. února 1966) dr. Evženem Hedvábným byla evropská veřejnost seznámena s tímto géniem. V roce 1967 v Praze vznikla Společnost pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, která prostřednictvím tisku, rozhlasu a zejména pak divadla, nesoucího Mistrovo dílo, popularizuje Cimrmanův duchovní odkaz,“ dodává.

Výstava bude k vidění od 14. 5. – 27. 7. 2019.

 

 

KONTAKT:

ALENA ZAVORALOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů

Tylova 114

572 01 Polička

Tel.: +420 461 723 855

e-mail: zavoralova@muzeum.policka.org

www.cbmpolicka.cz

 

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (5/13/2019), přečteno 93x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.8545

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Půlstoletí s Cimrmanem v Poličce