Město Polička

obrázek

Sv. Jiří na svém místě

Sv. Jiří na svém místě

V pondělí 27. července 2020 se vrátila na horní kašnu na Palackém náměstí restaurovaná socha sv. Jiří. Nový podstavec kašny je tak kompletní. Osazení kašny proběhlo za pomocí těžké techniky přímo z korby nákladního automobilu.

Již v minulém týdnu proběhla zkouška, zda trysky delfínů na nové kopii podstavce fungují. Ano, vše je v pořádku, trysky byly úspěšně napojeny na rozvody vody a příští jaro budou kašny na náměstí opět tryskat. Napuštění brání ještě finální práce na dně horní kašny, tyto práce byly díky dešťům posledních týdnů pozastaveny, také na dolní kašně ještě nejsou práce dokončeny.

Restaurování dvou kašen se sochami sv. Michaela Archanděla a sv. Jiří a také sochy sv. Jana Nepomuckého před radnicí na Palackého náměstí probíhá od loňského roku. Celkové finanční prostředky na restaurování pro roky 2019/2020 jsou ve výši téměř 2 mil. korun, náklady pro tento rok činí 609 tis. Kč vč. DPH – z toho 471 tis. Kč poskytlo Ministerstvo kultury ČR (v rámci Programu regenerace), kopie kamenného podstavce představuje částku 440 tis. Kč s DPH, na níž 100 tis. Kč poskytl Pardubický kraj.  Obnova barokních soch a kašen bude dokončena v tomto roce. Poličské baroko na náměstí tak bude zářit v novém lesku.

Ing. Naděžda Šauerová, tisková mluvčí města