Město Polička

obrázek

Na Svojanov přijede král!

Na Svojanov přijede král!

Nemáte plán na víkend 2.-3. července 2022? Naplánujte si výlet na hrad Svojanov.

Nachystali jsme pro vás královské slavnosti. Vzdáváme tak hold Přemyslu Otakarovi II., zakladateli Svojanova.

Hlavní část slavností se odehraje na hlavním nádvoří. Jak už bývá zvykem, král se dostaví i s početnou družinou. O pobavení panovníka a samozřejmě i všech návštěvníků se postarají členové letohradského spolku Honorata. Nebudou chybět potyčky mezi rytíři, ani dramatický historický příběh. O své práci povypráví mistr kat. Sukně rozvlní tanečnice a svůj um předvedou i bubeníci.

Milovníci historie nepřijdou po dobu slavností ani o komentované prohlídky empírového paláce, který je stylizovaný do 2. poloviny 19. století, tedy do doby, kdy se na hradě naposledy žilo. Podívat se budou moci také do středověkých sklepení, opředených legendami a pověstmi, do mučírny a domu zbrojnošů. Přístupné jsou stále i hradební ochozy, hláska a gotická zahrada s vyhlídkovými altány. Procházka areálem čítá víc jak třičtvrtě kilometru. 

Také všechny tři výstavy, které hrad Svojanov nabízí, budou k vidění. V galerii v předhradí jsou dvě. Velká multimediální expozice Rudolf II. - král a císař a Století Karla Otčenáška o lidmi oblíbeném arcibiskupovi. Prohlídková trasa A je pak doplněná výstavou korzetů a šněrovaček. Všichni se tak mohou podívat, co nosily dámy pod šaty koncem 19. a začátkem 20. století.

Dobrá zpráva pro všechny: zatímco ostatní památky zdražily, hrad Svojanov se stále drží na loňských cenách vstupného a zdražovat nebude!

V červenci jsou hradní brány dokořán od 9 do 18 hodin, a to každý den!

Přijeďte se pobavit na hrad Svojanov. Těšíme se na vás!