Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Velikonoce v Poličce

Přestože za okny stále sněží a trápí nás tuhý mráz, v poličském centru se již připravují na největší svátky jara, na Velikonoce. A to jak se patří - řádným jarním úklidem a očistou nejen příbytku, ale i ducha a těla.
Tuto sobotu zahájili v Centru Bohuslava Martinů výstavu s názvem Jarní očista Velikonoce přichystá… jak už název sám napovídá, nejedná se pouze o svátky velikonoční, přestože na vás z rohu místnosti bude potajmu koukat Moréna čakajíc na spálení v ohni, Jidáš na svém vozíku připravený na koledu o Bílé sobotě, anebo krásně nabarvená a voskem nazdobená vajíčka. To vše a mnohé další předměty spojené s těmito svátky jsou na výstavě ke zhlédnutí.
 

Důležitá a dnes již opomíjená byla především i očista těla a ducha. Té je věnovaná další část výstavy. „Co si dnešní člověk vybaví pod pojmem hygiena? Každého z nás napadne mytí těla, čištění zubů alespoň dvakrát denně, péče o vlasy, nehty, vousy, pravidelný úklid domácnosti, praní prádla atd. Ne vždy však byly tyto úkony samozřejmostí. Nad dnešní čistotou by naši předci jen nechápavě kroutili hlavou. Musíme si uvědomit, že po dlouhá staletí neexistoval vodovod a voda se musela pracně donášet z mnohdy vzdálené studny. Uklízelo se pouze pomocí mechanických prostředků. Co se týká osobní hygieny, tak koupel jednou týdně byla ještě ve 20. století považována za zcela dostatečnou. Za mnohem důležitější než čisté tělo a prádlo byla považována neposkvrněná duše,“ řekla historička Centra Bohuslava Martinů v Poličce Mgr. Pavla Pospíšilová.
 

Výstava nabízí vhodný způsob, jak spolu se svými blízkými příjemně strávit volný čas a zároveň se dozvědět mnohdy nové a zcela určitě zajímavé informace o tom, jak asi žili naši předkové v dobách před více než sto lety.
 

Spatřit a vyzkoušet zde návštěvník může několik originálních domácích pomocníků, jako byla pračka-kejvačka z přelomu 20. století, mandl, zvon na praní anebo klikyhák na ždímání prádla. Hospodyňky zajisté potom více ocení své novodobé pomocníky a muži se mohou kochat jednoduchými avšak zároveň praktickými stroji na ruční pohon. Děti zde na vlastní oči uvidí, jak se připravovali a jak slavili Velikonoce děti před mnoha a mnoha lety…

Výstava potrvá do 8. dubna.
 

Vložil Šauerová Naděžda (16.2.2012), přečteno 2514x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Velikonoce v Poličce