Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

VERNISÁŽ VÝSTAVY ADOLF BORN – NEJEN MACH A ŠEBESTOVÁ

Milovníky jemné ironie, úsměvné nadsázky i trochu poťouchlého humoru jistě potěší výstava oblíbeného grafika a ilustrátora Adolfa Borna. Originálního umělce, o jehož dílo je trvalý zájem u nás i v zahraničí. Elegantní pánové v kloboucích, dámy s hlubokými dekolty, vysokými účesy, se střevíčky s podpatky či s cigaretovými špičkami osloví každého, kdo má rád humor a nadsázku. Adolf Born stvořil svůj osobitý svět poznatelný na první pohled. Jak sám říká, jeho celý tvůrčí život je dlážděný humorem.
Na výstavě se setkáme v první části s grafickými listy, které představují Bornovu volnou tvorbu. Jsou prodchnuty odkazy na jeho velkou vášeň – cestování. Reálné motivy z cizích zemí jsou zabydlené bizardními postavami s charakteristickými zvířecími rysy. Návštěvníky také potěší motivy z C. a K. mocnářství a naznačené citace z klasické literatury a filozofie.
V druhé části je k vidění knižní ilustrace, kterou autor ve své tvorbě staví na první místo. Říká, že „ilustrace, stejně jako text, musí žít svým vlastním životem. Text si sám řekne, jakou technikou jej výtvarně zvládnout.“ Čtenáři i odborná veřejnost u jeho práce oceňují snahu příběh dále rozvíjet a působit na představivost čtenáře. Adolf Born má na svém kontě na 300 knih. Připomenuta bude také jeho práce pro kinematografii – originál scénáře večerníčku Mach a Šebestová a ukázka postupu animace. Na výstavě budou pro zájemce promítány ukázky z příběhů této oblíbené dvojice a pro děti připraveny drobné hry na motivy tohoto večerníčku.
 

Městské muzeum a galerie Polička vás zve k rodinnému zastavení v osobitém světě výtvarníka Adolfa Borna. Slavnostní zahájení výstavy se koná v sobotu 28. dubna 2012 ve 14.00 hod. Výstava potrvá do 2. září 2012. 
 

Vložil Šauerová Naděžda (20.3.2012), přečteno 3040x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | VERNISÁŽ VÝSTAVY ADOLF BORN – NEJEN MACH A ŠEBESTOVÁ