Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

První ročník mezinárodního festivalu pantomimy Mime Fest

Mimové v ulicích, představení pro veřejnost a školy, workshopy i opera s pantomimou, to vše bude součástí Mime festu v Poličce. Významní mimové ze zemí Visegrádské čtyřky se sejdou, aby pomohli obnovit v Česku tradici pantomimy a vzdali hold jednomu z nejlepších českých hudebních skladatelů Bohuslavu Martinů. Jeho skladba Divadlo za bránou bude k vidění právě na Mime festu.
Záštitu nad festivalem převzal Boris Hybner.
První ročník mezinárodního festivalu pantomimy v Česku se uskuteční letos ve východočeské Poličce od 20. do 23. září. Na festivalu MIME FEST se představí významní mimové nejen z Česka, ale i ze Slovenska, Maďarska a Polska. Program bude rozdělen na dvě části - pro veřejnost a pro školy. Vedle představení profesionálních mimů se diváci mohou těšit i na průvod mimů v ulicích. Vrcholnou akcí pak bude operní představení s prvky pantomimy Divadlo za bránou z pera významného českého skladatele Bohuslava Martinů, který je poličským rodákem. Ten byl zároveň velkým obdivovatelem a propagátorem pantomimy.
Premiéra Divadla za bránou se uskutečnila 27.6. na Nové scéně Národního divadla v Praze. Polička bude po Praze hned prvním hostitelem této výjimečné opery. "Právě propojení Bohuslava Martinů a pantomimy je hlavním důvodem, proč se festival uskuteční právě v Poličce," říká Petra Jílková, předsedkyně občanského sdružení Pontopolis, které je organizátorem Mime festu.
„Bohuslav Martinů se zajímal i o francouzskou pantomimu a jako vlastenec vnášel lidové prvky do své hudby. Mě osobně nejvíc těší, že už máme pozvání na 23. září do Poličky, kde tato hudba zazní vůbec poprvé. Budeme tak mít pocit, že Martinů aspoň symbolicky ‚bude přitom‘, vždyť Kulturní dům je hned vedle hřbitova, kde je pohřben,“ říká režisér Radim Vizváry.
Záštitu nad festivalem převzal přední český mim Boris Hybner. "Chci podpořit obnovení a posílení tradice pantomimy v Česku,“ říká Boris Hybner, který se festivalu osobně zúčastní a zahraje si v několika představeních. Spolu s ním v Poličce vystoupí i jeden z nejlepších českých mimů mladé generace MgA. Radim Vizváry, který sám pochází též z Poličky.
Pro žáky základních a středních škol pak proběhnou speciální představení a workshopy, které povedou profesionální mimové. Program je připraven i pro děti z mateřských škol.
Mime fest je podpořen Visegrádským fondem a městem Poličkou.
Více informací o Mime festu na www.mimefest.cz.
kontakt
Markéta Kutilová,tisková mluvčí Mime festu
mimefest @gmail.com, tel. 773 606 718
 

Vložil Šauerová Naděžda (23.8.2012), přečteno 3195x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Mime Fest | První ročník mezinárodního festivalu pantomimy Mime Fest