Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Noční prohlídky Svojanova měly úspěch

V sobotu 15. září proběhly na hradě Svojanově oživené noční prohlídky. Stalo se tak téměř po dvouleté pauze, kdy je nebylo možné pořádat vzhledem k probíhající rekonstrukci. Prohlídky měly zcela nový scénář, který návštěvníky přenesl do konce 19. století. Procházku nočním hradem prolínaly hrané scény připomínající život a dobu posledního soukromého majitele lučebníka Antonína Františka Haascheho. Hrad nakrátko obydleli pánové v elegantních fracích a dámy v dobových róbách. Ústředními postavami byli samotný majitel Haasche, jeho manželka Karolina a její matka rovněž Karolina Gottlová.

Antonín Haasche hrad zakoupil jako dárek pro svou choť v roce 1879, když ona si nemohla zvyknout na nové prostředí ve Vídni a stýskalo se jí po domovu - rodném zámku v Zámrsku. Dokonce nechal hrad vyzdobit malířskou výzdobou velmi podobnou té v Zámrsku. Hrad poté společně užívali jako místo pro oddech a odpočinek. Nakonec ale náročný provoz panství Haasche finančně neutáhl a Svojanov s rozsáhlými lesy a dalšími pozemky v roce 1910 prodal městu Poličce. Děj příběhu, místy komický a místy smutný, návštěvníky velmi zaujal. Dozvěděli se spoustu zajímavostí o rodině posledního majitele i o úpravách, které na hradě realizoval. "Námět byl zvolen velmi dobře a zapadal do hradních komnat. Po celou prohlídku jsme se velmi bavili" ,uvedla návštěvnice hradu.

Noční prohlídky hradu navštívilo bezmála 100 lidí, což bylo maximum, které provozní kapacita umožnila. Pro velký zájem plánuje správa hradu noční prohlídky ještě letos zopakovat.

(Autor fotografií: Petr Cach)
 

Vložil Šauerová Naděžda (17.9.2012), přečteno 2892x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.2733
Obrázek ke článku - č.2734
Obrázek ke článku - č.2735

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Noční prohlídky Svojanova měly úspěch