Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Turistické prohlídky města Poličky

NOVĚ!

Městské muzeum a galerie Polička nabízí od 1. května 2013 pro veřejnost jako novinku prohlídkové okruhy:
I. Procházka starým městem
II. Procházka „Za moderní architekturou“
III.  Procházka „Po stopách Bohuslava Martinů“

Procházka starým městem
Polička si od založení do dnešní doby dochovala půdorys náměstí i síť ulic. Staré město obepínají v úplnosti středověké hradby. Město Polička zažilo svůj zlatý věk v 18. století. Poněvadž šlo o královské město, nenajdeme zde zámek, ale symbolem správy a moci byla radnice. Poličská radnice bývá řazena mezi tři nejvýznamnější barokní radnice u nás – po bok Chebu a Českých Budějovic. Tomu ostatně odpovídá i to, že je zařazena na prestižní soupis národních kulturních památek. V této „extralize památek“ je v Pardubickém kraji celkem 11 objektů – z toho Polička má dva - radnici s morovým sloupem a kostel s rodnou světničkou Bohuslava Martinů. Další pozoruhodností města je velký soubor vyřezávaných vrat. Procházka umožní prohlédnout si nejvýznamnější památky města.

1. náměstí s barokní radnicí, mariánským obeliskem a kašnami
2. vyřezávaná klasicistní vrata
3. gotické opevnění města na jihu
4. valy
5. kostel sv. Jakuba
6. gotické opevnění města na severu

Procházka za moderní architekturou 
Polička má pozoruhodný soubor moderní architektury, který vzniknul v období 1. republiky. Rozsáhlá výstavba zahájila další zlatý věk města, kde důležitou úlohu hrála velkorysost i rozhled představitelů města. Hlavní myšlenkou bylo vytvoření druhého poličského panoramatu. Silueta staré Poličky s hradbami, radnicí a kostelem sv. Jakuba - jak ji známe při pohledu od Masarykovy školy - měla dostat na druhé straně rybníku - tedy při pohledu z valů - svůj moderní protějšek. Ve středu měly stát nové školy a po bocích sestava obecních činžovních domů propojených nízkými zděnými dřevníky. V české meziválečné architektuře nemá takové řešení obdobu. Další poličskou zajímavostí je působení zdejšího architekta Bohuslava Šmída, jehož vlastní vila je vynikající ukázkou funkcionalismu. Procházka umožní seznámit se s řadou zajímavých památek.

1. náměstí se spořitelnou a městským úřadem
2. Na Valech – panorama nové městské čtvrti za rybníkem
(rondokubistické činžovní domy, puristické školy a evangelický kostel, městské divadlo)
3. Masarykova základní škola
4. Šmídova vila (nejslavnější poličský funkcionalistický architekt)
5. ul. E. Beneše s rondokubistickými činžovními domy
6. Střední odborné učiliště – bývalý okresní úřad a sochy legionářů
7. park se sochou Vdovy – pomníkem obětí 1. světové války

Poličkou po stopách Bohuslava Martinů
Bohuslav Martinů ve svém rodném městě prožil velkou část svého života a i v době, kdy už žil v Paříži, se do Poličky pravidelně vracel. Není tedy divu, že své město a blízké okolí měl doslova prošlapané křížem krážem. Kromě obvyklých turistických zastávek, jako je rodná světnička v kostelní věži, skladatelova socha v parku nebo rodinná hrobka, je nyní možné vydat se i na méně známá místa, o kterých možná neměli tušení ani poličští rodáci. Pro nadšence, kteří by se chtěli vydat po stopách skladatele samostatně, je připraven tištěný průvodce, jenž je k dispozici zdarma v budově muzea. Tvoří ho mapa s dvaceti stanovišti, textovým komentářem a fotografiemi. Společná prohlídka s původcem je však z časových důvodů omezena jen na osm z nich, které se nachází v centru města. Trasa začíná u bývalé chlapecké školy a pokračuje například k hospůdce, kde skladatele načrtl jednu ze svých skladeb, dále k domu, kam chodil na výuku houslí nebo kašně, odkud brala rodina Martinů pitnou vodu v době svého pobytu na věži.

1. budova městského muzea – bývalé chlapecké školy a starého divadla
2. hostinec Na Růžku v Šaffově ulici
3. dům Josefa Černovského v Otakarově ulici
4. kostel sv. Jakuba
5. dům U Růže v Riegrově ulici
6. dům v Masarykově ulici, kde skladatel provozoval svou hudební školu
7. dům v Nové ulici, kde rodina Martinů bydlela před tím, než se stěhovala na věž
8. městský úřad na náměstí, kam se rodina Martinů odstěhovala z věže

Každý okruh trvá 60 minut. Na prohlídku je nutné se předem objednat na pokladně Centra Bohuslava Martinů (muzeum@muzeum.policka.org, tel.: 461 723 855, 733 712 503). Minimální počet ve skupině je 10 osob. Cena: dospělí 60,- Kč/osoba/jeden prohlídkový okruh, děti, studenti, důchodci 30,- Kč/osoba/jeden prohlídkový okruh.

Vložil Šauerová Naděžda (29.4.2013), přečteno 2216x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Turistické prohlídky města Poličky