Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

V Poličce začíná Mime Fest 2013

Desítky mimů diváky skvěle pobaví, ale ukážou i na problémy dnešní společnosti.
Nejlepší mimové z Česka, Německa, Polska, Slovenska, Maďarska, Ruska či USA se začínají scházet ve východočeské Poličce. Na druhém ročníku Mezinárodního festivalu pantomimy Mime Fest odehrají představení pro děti i dospělé, ale i speciální představení pro školy. Součásti festivalu budou i odborné workshopy a mimové v ulicích.

  Druhý ročník jediného festivalu pantomimy v České republice MIME FEST  začíná v pondělí 16. září a skončí v neděli 22. září. Během festivalového týdne mimové odehrají desítky představení. 
České pantomimické umění bude prezentovat například Boris Hybner, Anna Polívková, Vojta Švejda či Radim Vizváry, ze Slovenska Miro Kasprzyk a Adrian Ohrádka, z Polska Bartolomiej Ostapczuk, Irina Andreeva z Ruska nebo přední představitelka německé pantomimy Anke Gerber. „Všichni tito mimové a mnoho dalších se  v sobotu sejde na jednom jevišti v rámci Večera pantomimy. To je naprostý unikát, protože se ještě nikdy takto nesešli a už asi nesejdou,“ říká o Večeru Pantomimy, kterým Mime Fest vyvrcholí, jeden ze zakladatelů festivalu Radim Vizváry, který je rodákem z Poličky a  v současné době jedním z nejvýraznějších mimů ve světě.
Hned v pondělí si na své přijdou zejména mladí diváci. Nový dívčí soubor Mime Fatale zahraje představení Push the buttom o pěti krásných spolubydlících, které unikají od života a problémů do virtuálního světa PC a her.
Ve středu 18.září na Mime Festu proběhne premiéra originálního ženského souboru ze Slovenska Mime Marmelade. Absolventky pražské HAMU Barbora Debnárová a Valéria Radzová v groteskním příběhu Chlieb náš každodenný reflektují problematiku dnešního farmářství. Dvě sestry, které se starají o rodinnou farmu, se musí vyrovnávat s komerčními tlaky, které narušují jejich hodnoty. Představitelky farmářek hrají ve slovenských národních krojích za doprovodu slovenské folklórní hudby.
V pátek odpoledne se také mimové a studenti pantomimy vydají do poličských ulic a na náměstí na MIME HAPPENING, aby zde kolemjdoucím předvedli své umění a hlavně aby je pobavili a rozesmáli.
Ne všechna pantomimická představení ale mají za cíl pouze diváka pobavit. Některá, jako například český soubor Divadlo pantomimy, se snaží poukázat i na problémy moderní společnosti. Jedním z nich je páteční představení Kluci z Pixly – dramatický příběh pěti kamarádů, kteří spolu vyrůstali v dětském domově. Celým příběhem se nese psychologické téma, kterým je nedostatek lásky, zejména mateřské. Příběh končí tragicky. „Diváci se většinou na pantomimu přijdou bavit a nečekají silný příběh, proto máme kontroverzní reakce,“ říká dramaturg a jeden z herců představení Radim Vizváry.
Diváky, kteří se budou chtít pouze pobavit, určitě v pátek nezklame komická pantomima Piráti, pojednávající o tom, že co si vychováme, to máme a o naději na lepší život. V Pirátech si v pátek zahrají studenti pražské HAMU.

Nedílnou součástí programu tvoří sedm pantomimických dílen, které povedou profesionální mimové. Na workshopy se mohou přihlásit jak studenti uměleckých škol, tak i široká veřejnost.
Američanka Francesca Jandasek na jednom z workshopů vůbec poprvé v Evropě představí nejmodernější metodu pohybové výchovy pro tanečníky a mimy Gyrotonic.
Dále Oliver Pollak z Berlína, který je studentem světoznámého mima Marcela Marceaua, nabídne studentům techniku mimu, tzv. Mime Corporeal. Tuto techniku vynalezl ve Francii v 50. letech E. Decrouxe, který svým uměním dal  impuls vzniku moderní pantomimy ve světě. Mezi další lektory patří i zakladatel maďarské pantomimy Zoltan Kárpáthy nebo známý polský herec a představitel pantomimy Jerzy Winnicki.

Během Mime Festu proběhnou i speciální představení pro žáky základních a středních škol. V něděli 22.září pak festival zakončí představení pro rodiny s dětmi Klaunování s bublinami slovenského souboru Teater Komika. Děti se mohou těšit, že je klaun Adyno zapojí přímo do představení.
„První ročník Mime Festu, který se konal vloni zaznamenal fenomenální úspěch. S největším úspěchem se setkal Večer pantomimy, který bude letos opět na programu. Během jednoho večera se představí několik mimů a zahrají to nejlepší se svého repertoáru v krátkých scénkách. Představí se skutečné špičky pantomimy a věřím, že stejně jako minulý rok budou diváci nadšeni. “ říká  Petra Jílková, produkční Mime Festu.

Mime Fest byl podpořen Visegrádským fondem, Česko-německým fondem budoucnosti, městem Poličkou a Pardubickým krajem.
Spolupracující organizace: Centrum Bohuslava Martinů, Tylův dům, Divadelní Spolek Tyl Polička,  HAMU Praha, Majkl Velner, Skautské středisko Tilia, Festival PAN,  Pantomime School Budapešť, Die Etage Berlín, Středisko volného času Mozaika.

Organizátoři festivalu Mime Fest:  MgA. Radim Vizváry, Ph.D. a Pontopolis o.s.
Více informací o Mime Festu na www.mimefest.cz

Více informací poskytuje tisková mluvčí festivalu Markéta Tauerová
tel. +420 773 606 718
mail: mimefest@gmail.com

Vložil Šauerová Naděžda (16.9.2013), přečteno 2930x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Mime Fest | V Poličce začíná Mime Fest 2013