Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

PO STO LETECH JSOU V POLIČCE OPĚT PŘI SVĚTLE SVÍČKY

„ O Vánocích mám nejraději ty večery, kdy světlo svíce zalije místnost pohodou a já pozoruji plamínky svíce tancující a mihotající se na zdi, takovéto zimní večery mám opravdu nejraději.“ řekla prodavačka z Poličky Milena Jindroušková (38). A nemluví jen za sebe, takovéto večery plné pohody má rád snad každý z nás. V Poličce si je připomínají výstavou o tom, jaké to bylo před zavedením elektrického proudu.
Letos je tomu přesně sto let, co byl v roce 1913 do poličských domácností zaveden elektrický proud. Světla svíček nahradily lampy a celé město i se svými ulicemi se rozzářilo. Ale jak to vypadalo před tím? Jaké zvyky měli lidé a jaké osvětlení se dříve používalo? Odpovědi na tyto otázky naleznete v poličském muzeu, kde otvírají novou výstavu s názvem Ve světle vánoční svíce. K vidění budou lucerny s okénky z rohoviny, která byla později nahrazena skleněnými výplněmi, automatický zhášeč svíček nebo červená lucerna pro pověžného, který ji vyvěšoval v případě požáru na ochoz světničky ve věži kostela sv. Jakuba. Překvapit návštěvníky mohou i ukázky kratiknotů, kovových kleští speciálně upravených, jak název napovídá, na zkracování knotů petrolejových lamp.
„Výstavu rozsvítí rozmanité historické lucerny, louče, svíčky, svícny i lampy z městského, venkovského i církevního prostředí, které nám připomínají začátky veřejného osvětlení v Poličce i světla používaná v dopravě. Zajímavostí pro návštěvníky zajisté bude vysvětlení, jak se rozdělával oheň křesadlem, jak se vyráběly svíčky, louče a sirky nebo co dělal lampář a ponocný.“ uvedla kurátorka výstavy Stanislava Cafourková. „Světlo má i duchovní rozměr – to pociťujeme rozsvěcováním adventních a vánočních svící. Lucerny jsou atributy některých antických hrdinů, svíce či lampy křesťanských, které zde jsou k vidění v různých podobách.“ dodává.
Vánoční atmosféru navozují dva interiéry, které jsou laděny do vánočního času v rodině měšťanské a selské. Doplněny jsou figurínami v dobových oděvech a vybavením interiérů  z přelomu roku 1900.

Výstava bude v muzeu k vidění i přes vánoční svátky až do 12. ledna 2014.
Více informací na www.cbmpolicka.cz

Alena Jandlová, PR
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Tylova 114, 572 01 Polička
tel.: +420 461 723 864
mob. +420 608 227 553
www.cbmpolicka.cz


NÁHLEDY:
1. Lampa pověžného
2. Kratiknoty
3. Městský interiér r. 1900
4. Lidový betlém

Vložil Šauerová Naděžda (22.11.2013), přečteno 1988x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3574
Obrázek ke článku - č.3575
Obrázek ke článku - č.3576
Obrázek ke článku - č.3577

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | PO STO LETECH JSOU V POLIČCE OPĚT PŘI SVĚTLE SVÍČKY