Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Rok české hudby 2014 v Poličce

Co se obvykle vybaví komukoli za hranicemi naše domácího rybníčku, když se řekne Česko? Je to pivo? Hokej? Švejk? Nebo snad kosmický maskot Krteček? Věřte nebo ne, pro mnohé je tradiční českou značkou naše hudba. Právě díky českým muzikantům velká část kulturního světa alespoň tuší, že Česká republika vůbec existuje. A v letošním roce se nabízí více příležitostí než kdy jindy se o tom přesvědčit. Jak?
Česká hudební historie je tak trochu záhadná. Letopočty končící čtyřkou v sobě totiž skrývají mnoho hudebních výročí, které se týkají skladatelů, interpretů a hudebních institucí z oblasti klasické i populární hudby. Tato podivná náhoda dala vzniknout tradici Roků české hudby jako příležitosti k intenzivní propagaci české hudby doma i v zahraničí. Protože k této dlouhé řadě osobností s alespoň půlkulatým výročím patří i Bohuslav Martinů (55 let od úmrtí), je přirozené, že se do bohatého programu zaštítěného Ministerstvem kultury ČR zapojilo i jeho rodné město.
 

Podtitulem letošního čtyřkového roku je „tvořivost a spolupráce“, což jsou dvě mota, která udala směr i následujícímu celoročnímu počínání v Poličce. Tvořivá a nápaditá by měla být především dramaturgie kulturního programu tak, aby kromě tradičních akcí nabídla i něco, co tu běžně nevídáme. A nebo taky to, co už dlouho plánujeme, ale potřebovali jsme konečný impulz k tomu, abychom to uskutečnili. Vzájemná spolupráce se pak promítá jak do koordinace termínů, tak do společné propagace všech akcí. Do projektu se zapojily například tyto organizace:  Městská knihovna Polička, Městské muzeum a galerie Polička, ZUŠ B. Martinů Polička, Tylův dům, poličská pobočka Společnosti B. Martinů, o. s. Náš Martinů nebo Divadelní klub. Rok české hudby v Poličce startuje z mnoha důvodů až v dubnu, nicméně věříme, že o to lepší program nabídne. Už teď ale uveďme alespoň malou ochutnávku toho, na co se můžeme těšit.
 

Víte, kde se vzalo přísloví „Co Čech, to muzikant“? Na to odpoví stejnojmenná výstava v muzeu, kde se na čas zabydlí řada známých skladatelů napříč staletími od renesance po současnost. K tradici lidového muzicírování se bude vázat několik doprovodných akcí pro malé i velké. Díky spolupráci různých poličských institucí se můžeme těšit na pestrou sérii hudebních pořadů, přednášek, besed i koncertů věnovaných slavným martinůovským interpretům, kteří letos také slaví nějaké výročí, jako je Rudolf Firkušný, Rafael Kubelík, Josef Páleníček, Václav Kaprál a další. Ani milovníci populární hudby a jazzu však nepřijdou zkrátka. Mezi hudebními jubilanty totiž najdeme i Karla Kryla, Zuzanu Navarovou, Karla Velebného nebo Jiřího Šlitra, které nám ve svých skvělých besedách přiblíží hudební publicista Jiří Černý. K Roku české hudby se budou tematicky vztahovat i některé tradiční akce, jako je Čas pro neobyčejné zážitky, Martinů fest, hudební přehlídka ZUŠ Mládí a Bohuslav Martinů, hudebně laděné Poličské kulturní léto nebo oblíbené zájezdy Společnosti B. Martinů.
 

Jakýmsi předskokanem celého programu je už březnový koncert, který pořádá o. s. Náš Martinů. Duo Brikcius a nevšední lahodný souzvuk dvou violoncell nás 20. 3. jistě příjemně naladí na poctivou porci české hudby, která nás nejen ten večer, ale i v příštích měsících čeká.
 

Za tým organizátorů
Lucie Jirglová
 

Vložil Šauerová Naděžda (2/19/2014), přečteno 3777x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3763

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Rok české hudby 2014 v Poličce