Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Zdravé svačinky v ZŠ Na Lukách

    Ve druhém pololetí si školní jídelna ZŠ Na Lukách připravila novou službu pro děti, jejich rodiče a personál školy. Jde o přípravu svačinek, které jsou vydávány o velké přestávce a spolu s pitným režimem zajišťují správnou funkci všech buněk a orgánů potřebných pro podávání kvalitních školních výkonů. Každý z nás si ze školy pamatuje něco jiného. I obědy a svačinky jsou jedním ze zážitků, které v nás formovaly náhled na svět.
Po novém roce skončila činnost místního kiosku. O tom, kdo bude ony diskutované služby za čas nahrazovat, jsme ve škole mluvili nejen na pedagogických radách. Zřejmou snahou postoupit v tomto tématu o krok dále byl již jednou organizovaný konkurz na provozování kiosku se zdravou výživou.
    Protože je těžké skloubit vhodnou výživu s cenami potravin a služeb, tak je namístě poděkovat vedení školy a hlavně školní jídelně, která se tohoto úkolu zhostila příkladným způsobem.
Sortiment svačinek v ceně 18,-Kč za kus je toho důkazem.
Pro představu uvádíme jídelníček z období 3. – 21. února 2014:
PONDĚLÍ: Multicereální bageta, pomazánkové máslo, šunka, plátek rajčete, ledový salát, čaj
ÚTERÝ: Ovocný salát, cereální rohlík, čaj
STŘEDA: Slunečnicový chléb s máslem a vajíčkem, mandarinka, čaj
ČTVRTEK: Kaiserka se lněným semínkem, tvarohová pomazánka, salátová okurka, čaj
PÁTEK: Bílý jogurt s musli a ovocem, celozrnná mini bulka, čaj
PONDÉLÍ: Zeleninový salát se sýrem, grahamový rohlík, čaj
ÚTERÝ: Palačinky s ovesnými vločkami, marmeláda, jogurt, 1/2 pomeranče, čaj
STŘEDA: Tmavý chléb moskva, luštěninová pomazánka, mrkev, kapie, čaj
ČTVRTEK: Triangl Fitness /vícezrnné pečivo/, banán, mléko
PÁTEK: Cereální chléb s medovým máslem, posypané špetkou skořice se slunečnicovými semínky, jablko, čaj (uvedeno na stránkách školy-www.zsnalukach.cz).
To je pro tělo něco jiného než chipsy, lízátko a kofola. Navíc nabídka pravidelných svačinek směřuje k ulehčení při každodenním rozhodování každého rodiče či prarodiče co že dnes „Pepíčkovi“ připravíme do školy?
    Spolupráce jídelny, pedagogů 1. a 2. stupně byla podtrhnuta už 17. ledna při zápisu do prvních tříd. Že je stravování důležité, měla u budoucích prvňáčků připomínat jednak ochutnávka svačinek připravených školní jídelnou, ale také názorná foto-prezentace zdravých svačinek s  písemnou dokumentací pro rodiče. Zároveň probíhaly ankety o nejpřitažlivější zeleninový a ovocný salát. Se slovy: „I oči by jedly“ si děti mohly prohlédnout a semínkem předložené luštěniny obodovat nejpřitažlivější salát. Příprava výše uvedených aktivit byla náročná. Pohled na rodiče s dětmi, kteří živě hodnotili, ochutnávali a se zaujetím bodovali vzhled salátů, stál za to. 
    Nejen my si myslíme, že tento způsob činnosti školy přispěje ke zklidnění výuky, snížení nemocnosti a k lepším stravovacím návykům našich dětí.
Je i vědecky dokázané, že sladkosti v podobě jednoduchých cukrů, kofein či taurin, aromata, konzervanty a jiné chemikálie přispívají k nesoustředěnosti především u dětí se specifickými poruchami učení, apod. Navíc tyto látky způsobují zdravotní problémy jako jsou alergie, astma, snížení imunity, nadváhu, cukrovku a jiné civilizační neduhy. Mnohdy stojí i za zvýšenou agresivitou, která může vyústit v sociální problémy a šikanu.
   Vzhledem k těmto skutečnostem věříme, že nově zavedené svačinky budou platným přínosem pro žáky, rodiče, ale i pedagogický sbor naší školy. 
                                                                                                        Mgr. Stanislav Nožka, ZŠ Na Lukách Polička
 

Vložil Šauerová Naděžda (2/20/2014), přečteno 3038x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3768
Obrázek ke článku - č.3769
Obrázek ke článku - č.3790
Obrázek ke článku - č.3789
Obrázek ke článku - č.3770

Právě procházíte:

Úvod | Organizace a služby | Školství | Zdravé svačinky v ZŠ Na Lukách