Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Hrad Svojanov získal zlatou medaili

Hrad Svojanov se stal o víkendu předmětem kontroly památkového inspektora v rámci reportáže Televizních novin na Nově. Nová rubrika „památkový inspektor“ byla poprvé odvysílána v neděli 2. března a její první reportáž se odehrála právě na Svojanově. Cílem památkového inspektora je ukázat divákům, která místa v naší zemi stojí za to vidět, a kterým se naopak raději vyhnout. Hrad Svojanov v této zkoušce po všech stránkách naprosto obstál a získal tak zlatou medaili. Inspektor a reportér v jedné osobě Jakub Bystrzycki ocenil zejména rozmanitost nabídky hradu, velké spektrum služeb pro turisty a také čistotu panující v hradním areálu. Prvním místem kontroly bylo sociální zařízení, zkouškou úspěšně prošla i hradní restaurace a pokoje penzionu. Hrad Svojanov mimo prohlídkových okruhů nabízí rozsáhlé možnosti celodenního vyžití. Hradní areál je částečně bezbariérový, vozíčkářům je uzpůsobeno i sociální zařízení. Prohlídkový okruh A je pro handicapované osoby dostupný za pomoci asistence, kterou správa hradu nabízí. Atrakcí pro děti je například stádo kamerunských koz nebo voliéry s dravými ptáky, v prostorách odpočinkové zóny je situováno mj. dětské hřiště. Raritou Svojanova je, že si jeho vnější i vnitřní prostory mohou návštěvníci prohlédnout i se svými pejsky. Velkou výhodou pro turisty je i parkoviště v areálu předhradí, v bezprostřední blízkosti samotného hradu.
 

Odvysílání reportáže se velmi pozitivně projevilo na sledovanosti internetových stránek hradu. V době po odvysílání reportáže, tedy v neděli 2. března cca kolem 20 hodin bylo na stránky hradu připojeno online současně 1 015 lidí. Celkově si v neděli stránky prohlédlo 1 609 lidí. Jedná se o sledovanost dlouhodobě rekordní. Reportáž z hradu Svojanov je k zhlédnutí na adrese:
 

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/pamatkovy-inspektor-poprve-na-cestach-na-hrade-svojanov-na-svitavsku.ht

Hrad Svojanov patří od roku 1910 městu Poličce. V posledních letech město zrealizovalo rozsáhlou rekonstrukci, což je na hradě vidět již „na první pohled“. V březnu je hrad otevřen o víkendech, od dubna denně kromě pondělí a od června denně včetně pondělků.

Miloš Dempír, kastelán hradu Svojanov 

Vložil Šauerová Naděžda (4.3.2014), přečteno 2534x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Hrad Svojanov získal zlatou medaili