Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Jeden svět 2014 v Poličce

Jeden svět-  17. - 22. 3.
 

Úterý 18. 3.
17.00 MaTami, Centrum Bohuslava Martinů
Projekt příroda (David Bond, 78minut, USA)

Britský filmař David Bond se nedokáže smířit s tím, že jeho děti milují televizi a tablety více než procházky lesem a venkovní hry. Podobně jako jiní vrstevníci se štítí bláta a bojí se lézt po stromech. David se proto rozhodne pomocí propracované reklamní kampaně změnit zažité stereotypy u dětí i přístup jejich rodičů. Jmenuje se marketingovým ředitelem projektu Příroda a přizve na pomoc světové experty z oboru PR, reklamy a tým kreativců, kteří mají za úkol prozkoumat cílové skupiny a vytvořit atraktivní návrh kampaně. Na rozdíl od komerčních nadnárodních firem sice nemá vysoký rozpočet, zato ušlechtilý záměr – dostat děti ven. Povede se mu prodat unikátní produkt, který je zcela zdarma a dělá lidi šťastnější? Do stále probíhající kampaně se lze zapojit na www.projectwildthing.com.
Ve spolupráci s MaTami

 


Čtvrtek 20. 3., Divadelní klub
18.00
Mých posledních 150 tisíc cigaret (Ivo Bystřan, 52minut, Česká republika)

Režisér Ivo Bystřičan se na prahu třicítky rozhodne přestat kouřit. Silná závislost ho svazuje a navíc je vyděšen lékařskou zprávou, která konstatuje, že jeho spermie ani plíce nejsou po zhruba 150 000 vykouřených cigaretách tak úplně v kondici. V osobních deníkových záznamech se rozhodne zachytit na kameru svůj náročný boj s abstinenčními příznaky a v rámci odvykací kúry se rovněž vydá pátrat po tom, jak funguje politické a ekonomické pozadí nejrozšířenější závislosti v Česku. Proč s ním tabákové korporace nechtějí mluvit a čeští politici se ke kouření staví tak tolerantně? Je závislost na tabáku skutečně jen hloupostí kuřáků, nebo se jedná o promyšlený obchod s lidskou slabostí?
- po filmu debata o vztahu Čechů ke kouření, jeho politickém a ekonomickém pozadí, ale také i o jeho zdravotních dopadech s JUDr. Tomášem Kindlem

 

20.00
O trhu s orgány (Ric Esther Bienstock, 82minut, Canada)

Stovky tisíc lidí ročně umírají na selhání ledvin. Mnozí z nich se v přísně regulovaných zdravotnických systémech zkrátka nedočkají dárce. Poptávka vysoce převyšuje nabídku, a tak se zoufalí pacienti obracejí na černý trh, kde prodávají své orgány ti nejchudší z rozvojových zemí. Filmový štáb procestoval USA, Filipíny, Kosovo, Turecko, Izrael, Kanadu, Moldavsko, aby přinesl svědectví dárců, pacientů, lékařů i žalobců. Investigativní dokument rozpoutává debatu o etických i právních aspektech celosvětového obchodu s lidskými orgány a klade provokativní otázku: Je morální zachránit vlastní život na úkor života někoho jiného?

 

 


Pátek 21. 3., Centrum Bohuslava Martinů
18.00
Otázky pana Lásky (Dagmar Smržová, 73minut, Česká republika)

Třicetiletý Jiří Láska žije v podhorské vsi Batňovice u Trutnova spolu s babičkou, která ho odmalička vychovávala. Oba jeho rodiče totiž trpí schizofrenií. Stejnou nemoc má i on sám. Jiří se však neuzavírá do sebe, pomocí internetu komunikuje čile s okolím – spravuje vlastní webové stránky a natáčí videa, ve kterých originálním způsobem reflektuje všední situace svého života. Citlivý portrét režisérky Dagmar Smržové přibližuje člověka, který s humorem a nadhledem zápasí se svou odlišností. Dokument boří zažité mýty o psychických onemocněních a nutí přemýšlet o tom, kde leží hranice mezi zdravými a nemocnými lidmi.
- po filmu debata s MUDr. Petrem Hejzlarem ředitelem o. s. Péče o duševní zdraví Pardubice

 

 


20.00
Kauza Cervanová (Robert Kirchhoff, 100minut, Slovensko, Česká republika)

Dlouhých osm let pátral slovenský režisér Robert Kirchhoff po pravdě v mediálně známé kauze unesené a zavražděné medičky Ľudmily Cervanové. Soud, bez důvěryhodných důkazů a svědectví, udělil v roce 1976 za zločin sedmi mužům tresty v celkové délce 108 let. Údajní pachatelé, kteří se dostali po sametové revoluci díky hromadné amnestii na svobodu, dnes svou vinu popírají a usilují o znovuobnovení procesu. Dokumentární rekonstrukce, která vyvolala řadu kontroverzí, vynáší na světlo důkazy zpochybňující vinu odsouzených a ukazuje, že případ z doby totality od začátku provázely politicko-soudní manipulace, vydírání i falešná přiznání.

 

 


Sobota 22.3, Divadelní klub
18.00
Pirátské sítě (David Čálek, Jakub Zahradníček, 85minut, Česká republika)

Co se stane, když se štáb filmařů vydá do východní Afriky natočit dokument o fenoménu pirátství, které se od roku 1995 rozmáhá v mořích u somálských břehů? Místo rozhovoru se skutečnými piráty se dokumentaristé zaplétají do lží a klamů, které pro ně přichystali místní zahraničními novináři „osvědčení“ informátoři. Při svém africkém putování nakonec poodhalí, že z prodeje pirátských příběhů se stal pro některé Somálce úspěšný obchod. Film o tak trochu jiném pirátství podkresluje originální hudba skupiny Midi Lidi.

 

20.00
Ukrajina není bordel (Kitty Green, 80minut, Australia)

Obrázky z protestních akcí ukrajinské skupiny Femen obletěly svět. Kdo ale ve skutečnosti jsou tyto mladé ženy, které si píšou slogany na obnažená prsa? Co pro ně znamená označení feministka a proč se rozhodly pro radikální formu aktivismu? Australská režisérka s ukrajinskými kořeny Kitty Green strávila se skupinou čtrnáct měsíců, během kterých zachytila několik jejich riskantních akcí na Ukrajině, v Turecku a v Bělorusku. Díky vzájemnému sblížení se jí zároveň podařilo odhalit, co se skrývá za pečlivě budovanou značkou Femen.
- po filmu debata s komentátorem Českého rozhlasu Liborem Dvořákem o současné situaci na Ukrajině

 


22.00
Láska na smetišti (Hanna Pollak, 8 minut,  Russia)

Podle odhadů žije v Rusku na pět milionů bezdomovců a zhruba milion z nich tvoří děti. Tyto počty navíc stále stoupají. Režisérka filmu Hanna Polak se vydala na obří skládku na předměstí Moskvy, kterou obývá přes tisíc lidí bez domova. V dokumentu se soustředila na osudy jejích dětských obyvatel, kteří i v podmínkách, jaké si my jen těžko dokážeme představit, nepřestávají snít o lepší budoucnosti daleko od nekonečných hor odpadků.

Více o festivalu naleznete  na www.pontopolis.cz
Pořádá  Pontopolis  ve spolupráci se společností Člověk v tísni.
Podporují nás:  Česká rozvojová agentura, město Polička, Centrum Bohuslava Martinů a  Divadelní klub Polička.

 

Vložil Šauerová Naděžda (3/10/2014), přečteno 2826x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Festival Jeden svět | Jeden svět 2014 v Poličce