Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

UKÁZALI, CO DOKÁŽÍ

Středisko volného času Mozaika působí v Poličce již mnoho let a přijít do užšího kontaktu s jeho činností není pro poličské a okolní obyvatele nijak výjimečnou záležitostí. Rodičům těch nejmenších i téměř dospělých dětí jistě nemusím Mozaiku více představovat. Kromě pestré nabídky zájmových kroužků realizuje SVČ také mnoho akcí a volnočasových příležitostí pro dospělé a obecně pro veřejnost. Sám jsem s Mozaiku blíže spjat jakožto vedoucí skupinky mladých modelářů. Následující řádky můžete brát s rezervou a přijde-li vám můj pohled zaujatý, nemohu to mít nikomu za zlé. Přesto bych se rád podělil o svůj divácký, snad i objektivní dojem z nedávné veřejné prezentace zájmových útvarů - První akademie SVČ Mozaika,, UKÁŽEME CO DOKÁŽEME“  jenž proběhla ve čtvrtek 13. března v Tylově domě.

I náš kroužek dostal v programu akademie svůj prostor, což mi umožnilo být u příprav celé akce. Musím se přiznat, po první schůzce a představení celého záměru, jsem byl poněkud skeptický. Úkolem vedoucích bylo připravit se svojí skupinou krátké pódiové vystoupení. Následně měla být vystoupení seřazena do zhruba dvouhodinového programu a po jediné plánované generální zkoušce předvedena publiku naostro v poličském divadle. Během studentských let jsem se podílel na několika obdobných akcích právě v Tylově domě a popravdě skloubení tolika vystoupení, mnohdy náročných na rekvizity a s nemalým počtem účinkujících, jsem si nedovedl jednoduše představit. Cílem byl totiž spádný program, bez velkých prodlev, a příležitostí pro divákovo zahálení. Jedna věc byla naprosto zjevná a nanejvýš pozitivní - všichni zapojení přistupovali ke svým dílčím úkolům velmi zodpovědně a odhodlaně.

Součástí akademie byla výstava prací výtvarných kroužků v přísálí Tylova domu. Před zahájením si mohli diváci prohlédnout projekci fotografií z činnosti většiny zájmových útvarů. Když pak krátce po 17. hodině pan Jaroslav Novotný, vedoucí kytarového kroužku a pověřený moderátor večera, předem omlouval případné chybičky a upozorňoval na pochopitelnou, možnou trému aktérů následujících vystoupení, nikdo v sále netušil, jak výtečně celá věc klapne. Přehlídku zahájil právě jeho zájmový útvar a následovaly další. Program se rozběhl a roztomilá vystoupení nejmenších dětí od flétniček po různé pohybové aktivity střídala představení sportovních kroužků, mažoretek, jezdeckého kroužku a dalších. Příjemný kontrast k ostatním, poměrně akčním vystoupením, zajistila skupinka cvičenců jógy a tai-chi. Se zaujetím jsem sledoval každé další dění na jevišti.

Až při premiéře jsem měl možnost pozorovat, jak jednoduše tým Mozaiky celý program pospojoval - žádné složité operace s výměnou rekvizit, zatahováním opony atd. Nic z toho, co se původně rozsáhle diskutovalo a čeho se všichni trochu obávali. Rozhodně jsem neměl ani na moment pocit nudy, či narušení celku. Vše šlo ráz na ráz, bez známek zaškobrtnutí. Každý přesně věděl, co má dělat. Při jediné generální zkoušce je to bezpochybně skvělý výkon!  Zkoordinovat 27 vystoupení není jen tak. Program mě naprosto vtáhl a musím se přiznat, že při nástupu malých fotbalistů za velmi trefného hudebního doprovodu mi běhal mráz po zádech.

Tady jsem si začal uvědomovat jak velká věc se právě před mýma očima děje. Došlo mi, že nesleduji nějakou tuctovou “besídku z nutnosti”. Přede mnou se odehrávalo naprosto upřímné a bezprostřední představení lidské touhy bavit se, něco poznat a něco dokázat, což bylo nejvíc patrné z tvářiček těch nejmenších účinkujících. Přestože “holky z Mozaiky” i všichni zúčastnění vedoucí, předvedli parádní výkon, schopnost organizace a kreativitu, těmi největšími hvězdami večera byly bezpochybně ti malí i starší členové prezentovaných zájmových skupin. Tento večer nebyl pouhým představením portfolia zájmových aktivit SVČ Mozaika. Tento večer jasně dokázal, že má smysl věnovat se volnočasové výchově dětí od útlého věku, neboť děti to především baví. Děti chtějí zkoušet nové věci, poznávat nové kamarády a jsou připraveny dělat to naplno! Stačí je v tom podpořit a případně i vhodně namotivovat. Mozaika svojí akademií předvedla, že disponuje schopnostmi i prostředky pro pobavení nejen dětí, ale i dospělých, že se zde všichni její klienti baví rádi a s jistou zdravou dávkou pyšnosti na výsledky takového konání.

Nerad bych působil jakkoliv sebechvalně. V Mozaice figuruji jako externista a na přípravě akademie jsem se podílel naprosto minimálně. Náš kroužek se neprezentoval pódiovým vystoupením, ale krátkým videem. Veškerý úspěch je dílem pracovnic SVČ Mozaika, ostatních účinkujících kolegů vedoucích a jejich odhodlaných svěřenců. Celého večera jsem se účastnil pouze jako kterýkoliv jiný divák a z této pozice si dovoluji tvrdit: První akademie SVČ Mozaika se velmi zdařila a nasadila vysokou laťku všem následujícím podobným počinům!


Jiří Neudert

Vložil Šauerová Naděžda (24.3.2014), přečteno 2315x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3872

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | SVČ Mozaika | UKÁZALI, CO DOKÁŽÍ