Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

TAJEMNÝ SVĚT POHÁDEK V POLIČCE - otevřen!

Jeníček a Mařenka, svatojánští broučci, Bruncvík se svým lvem či Alenka z říše divů – ti mnozí další vás uvítají na výstavě Jiřího Trnky s názvem – Tajemný svět pohádek. Interaktivní výstavu věnovanou dílu a životu našeho předního animátora a výtvarníka, ilustrátora a spisovatele Jiřího Trnky zahájili tuto sobotu 26. dubna 2014 v Poličce.
 

Vernisáž výstavy si nenechala ujít desítka spokojených návštěvníků a především dcera Jiřího Trnky paní Helena Trösterová s manželem, která byla instalací a interaktivními prvky výstavy nadšena. Zpestřením bylo hudební vystoupení Kateřiny Tůmové, žákyně Základní umělecké školy B. Martinů v Poličce, která na akordeon zahrála skladby Pavla Samiece.
 

Výstavu tvoří i několik rozměrných panelů se zvětšeninami Trnkových ilustrací a mimo jiné je doplněna hravými koutky, které jsou plné důmyslných úkolů pro malé i větší návštěvníky. Z prohlídky výstavy se tak stane pro celou rodinu čas plný her a zážitků, kde si děti vyzkouší napsat krátký příběh, zahrát stínové divadlo, nakreslit vlastní ilustraci nebo si vyrobit papírovou lucerničku na památku. Dospělí si mohou prohlédnout a obdivovat krásu originálních ilustrací skvělého a všestranného umělce Jiřího Trnky…
 

Trnka byl všestranným umělcem. Je znám jako skvělý malíř, grafik, sochař a ilustrátor knížek např. Broučci, Pohádky tisíce a jedné noci, Staré pověsti české, Fimfárum Jana Wericha… Sám napsal a ilustroval knížku Zahrada, která se dočkala rovněž filmového zpracování. V roce 1945 založil studio kresleného filmu Bratři v triku a následně Studio loutkového filmu. Zde vytvořil řadu snímků jako Špalíček, Bajaja, Staré pověsti české, Dobrý voják Švejk, Sen noci svatojánské, Ruka a jiné. Téměř u všech svých filmů byl režisérem, scénáristou a také výtvarníkem.
Jiří Trnka patří k jedné z nejvýraznějších osobností české umělecké scény 20. století. Jeho přínos v oblasti animovaného filmu či ilustrační tvorby je ceněn nejen u nás, ale i v zahraničí. Svojí prací ovlivnil Jiří Trnka několik generací a zanechal stopy téměř ve všech uměleckých oborech.
Výstava potrvá do 31. srpna 2014.
 

Více na http://www.cbmpolicka.cz/cz/

 

Alena Jandlová

Městské muzeum a galerie Polička
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Tylova 114
572 01 Polička
tel.: +420 461 723 864
www.cbmpolicka.cz

Vložil Šauerová Naděžda (28.4.2014), přečteno 1851x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3938
Obrázek ke článku - č.3939
Obrázek ke článku - č.3942
Obrázek ke článku - č.3940
Obrázek ke článku - č.3941
Obrázek ke článku - č.3943

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | TAJEMNÝ SVĚT POHÁDEK V POLIČCE - otevřen!