Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

HRY A KLAMY, PRŮMĚRNÁ DOBA ŘEŠENÍ JE 7 MINUT – ZVLÁDNETE TO RYCHLEJI?

TZ 27.5.2014

„Jak rychle reaguji? Zvládnu provést kuličku složitým labyrintem? Jak vypadá mé tělo, když jej otisknu a dá se šeptat na vzdálenost 20m?“ Odpovědi na tyto otázky se dozvíte, pokud navštívíte hravou i naučnou výstavu HRY A KLAMY.  Ale nebojte se. Váš inteligenční kvocient vám tu nikdo měřit nebude - přesto svoji inteligenci a šikovnost budete potřebovat a spolu s ní i velkou dávku hravosti, intuice a představivosti.
 

„Ráda se bavím. Když už jdu do muzea nebo galerie, je dobré dozvědět se nové věci, ale nemám v oblibě nudné a dlouhé výklady, které vás nutí k spánku. Tato výstava je opačná, celou dobu jsme se výborně bavili a se spolužáky pěkně vyblbli,“ řekla studentka střední školy. „Podle nás spočívá jedinečnost výstavy v tom, že na rozdíl od běžných výstav, kde by návštěvníci neměli na exponáty sahat, jsou zde nuceni k opaku. S vystavenými objekty je zapotřebí pracovat. Každý hrací stůl, interaktivní panel či závěsná tabule přibližuje jiný poznatek z oblasti fyziky nebo biologie a zároveň v sobě skrývá prvek pobavení, hry a objevitelského vzrušení,“ odpovídá kurátor výstavy PhDr. David Junek.

A odkud se výstava vzala? Interaktivní a vzdělávací výstava pochází z libereckého zábavně – naučného centra iQpark, putuje po celé republice a až do podzimu jí můžete navštívit v Poličce. Nabízí padesát exponátů, které jsou sestrojeny tak, aby v návštěvnících podnítily zájem o přírodní vědy a technické obory. Najdete zde desítky interaktivních exponátů = avšak ani výraz „exponát“ zde není vhodný, jelikož nám vyvolává spíše představu „muzejních předmětů“, kterých se nesmíte ani dotknout - naopak na výstavě je exponátů přikázáno se dotýkat!


„Nepřehlédnutelné jsou dvě velké paraboly. Pokud něco zašeptáte ve středu jedné, jakési kouzlo přenese vaše slova až ke člověku stojícímu u druhé paraboly na druhém konci místnosti. Jiný přístroj zase vyzkouší, jak pevný máte stisk nebo jak jste pohotoví či rychlí. Je tu také řada skládaček a optických klamů. Spoustu legrace zažijete i s kuličkou v jednoduchém labyrintu, jehož náklon smíte ovládat pouze nohama. Nechybí zde množství hlavolamů, kvizů a hádanek, jejichž řešení je sice vašemu zraku ukryto, ale bez problémů ho najdete. Například se svým partnerem můžete soutěžit, kdo dokáže rychleji dotykem pozhasínat tlačítka rozsvěcující se na přeskáčku na velkém panelu, a věřte, že se přitom nejen nasmějete, ale i pěkně zapotíte,“ řekla Alena Jandlová z poličského muzea. Průměrná doba pro práci s jedním exponátem je sedm minut, snadno si tak můžete spočítat, kolik času vám návštěva výstavy může zabrat. Možná vás nezaujmou všechny exponáty, ale u některých se určitě „zaseknete“ i na delší čas. Pokud máte chuť vyzkoušet si svoji šikovnost, ověřit své znalosti, schopnosti a dovednosti, přijďte do poličského muzea.

Výstava je otevřena denně od 9.00 – 17.00 hod. mimo pondělí. Vstupné je 40 Kč (děti, studenti), 80,- Kč (dospělí) a 160,- Kč (rodinné vstupné).

 

Více na www.cbmpolicka.cz

 

Alena Jandlová

Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Tylova 114, 572 01 Polička
tel.: +420 461 723 864
mob. +420 608 227 553
www.cbmpolicka.cz

Vložil Šauerová Naděžda (28.5.2014), přečteno 3840x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4090
Obrázek ke článku - č.4087
Obrázek ke článku - č.4088
Obrázek ke článku - č.4089
Obrázek ke článku - č.4086
Obrázek ke článku - č.4091
Obrázek ke článku - č.4092

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | HRY A KLAMY, PRŮMĚRNÁ DOBA ŘEŠENÍ JE 7 MINUT – ZVLÁDNETE TO RYCHLEJI?