Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Nejtalentovanější mladí interpreti díla Bohuslava Martinů vystoupili v Poličce

Nejúspěšnější hudebníci a tanečníci ze základních uměleckých škol a konzervatoří se společně představili při závěrečném Koncertu nejlepších účastníků přehlídky Mládí a Bohuslav Martinů 2014. Ve velkém sále Tylova domu v Poličce (Pardubický kraj) se 8. května sešli ti nejlepší z celé republiky. Čtrnáct vystupujících, kteří obdrželi zvláštní ocenění odborné poroty, interpretovalo dílo Bohuslava Martinů ve hře na klavír, violoncello, housle, trubku a klarinet.  Nechyběl ani sólový zpěv nebo taneční choreografie.

Letošní ročník soutěžní přehlídky Mládí a Bohuslav Martinů přilákal neuvěřitelných 460 interpretů. „Potěšilo nás, že mezi interprety skladatelova díla je řada mladých talentů. Jsou příslibem do budoucna a z jejich výkonů lze předvídat, že o nich ještě uslyšíme,“ říká za organizátory přehlídky ředitelka ZUŠ Bohuslava Martinů v Poličce Gabriela Vraspírová Vorbová.  

Snažení účastníků ve věku od pěti do 20 let ocenila i porota. Zlatých pásem rozdala v jednotlivých kategoriích 124, stříbrných 109, a bronzových rovněž nebylo málo – celých 110. Způsob hodnocení, kdy získat ocenění může vícero soutěžících, mladé umělce motivuje v další práci.  Ovšem závěrečný koncert, zařazený do programu Roku české hudby 2014, patřil opravdu jen těm nejlepším. Žáci Základní umělecké školy Bohuslava Martinů v Poličce na pódiu velkého sálu Tylova doma při závěrečném Koncertu nejlepších účastníků přehlídky Mládí a Bohuslav Martinů 2014 nechyběli. Program otevřely malé poličské tanečnice vedené Vendulou Pelzovou.

Mládí a Bohuslav Martinů: Cílem přehlídky je podpora interpretace skladeb Bohuslava Martinů a tvůrčí činnosti, kterou jeho dílo inspiruje. Pro účastníky přehlídky je to skvělá možnost seznámit se více s dílem Bohuslava Martinů přímo ve skladatelově rodišti. První ročník se konal v dubnu 2009. Účastníci soutěží v kategoriích: vokální (sólový zpěv, komorní zpěv), instrumentální (sólová hra, komorní hra) a nehudební (výtvarná tvorba, literární tvorba – oboje na téma: B. Martinů - Otvírání studánek) a taneční vystoupení s použitím hudby B. Martinů.

Základní umělecká škola Bohuslava Martinů v Poličce byla založena v r. 1948, v letošním školním roce tedy slaví 65. výročí od svého založení. Funguje ve čtyřech oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém s celkovou kapacitou 510 žáků. Kromě hlavní činnosti poskytuje možnost vzdělávání i v rámci doplňkové činnosti, což momentálně představuje kurzy v hudebním, tanečním a výtvarném oboru.

 

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (5.6.2014), přečteno 1374x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4123
Obrázek ke článku - č.4124
Obrázek ke článku - č.4125
Obrázek ke článku - č.4126
Obrázek ke článku - č.4127
Obrázek ke článku - č.4128

Právě procházíte:

Úvod | Organizace a služby | Školství | Nejtalentovanější mladí interpreti díla Bohuslava Martinů vystoupili v Poličce