Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Královské slavnosti na Svojanově slavily opět úspěch

Největší historickou akci letošní sezóny na hradě Svojanov, Královské slavnosti, navštívilo 2230 lidí. A to i přesto, že sobotní počasí příliš nepřálo a zataženou oblohu občas doplňovaly přeháňky. Atmosféra hradu se přesunula do roku 1267, kdy hrad navštívil tehdy 34letý král Přemysl Otakar II. spolu se svou 22letou chotí královnou Kunhutou. Program byl pojat velmi realisticky, včetně autentických kostýmů, doplňků a dobové atmosféry. Příjezd krále doplnily ukázky soudobých tanců či rytířské souboje. Pro velký zájem byl příjezd královské družiny pořádán po oba dny dvakrát. Kromě toho probíhaly ukázky sokolnického výcviku, zbraní či šermířská scénická vystoupení. Dobový jarmark na dolním nádvoří nabízel řemeslné výrobky i spoustu dobrot k zakousnutí.
Král Přemysl Otakar II. bývá uváděn jako zakladatel hradu Svojanov. Současní badatelé však založení hradu posunují ještě do dřívějších dob, do doby kolem roku 1224. Tehdy měl hrad založit královský purkrabí Svéslav z Bořitova, který měl dát hradu i své jméno. Král Přemysl však přesto patřil k nejvýznamnějším majitelům hradu a královna vdova Kunhuta si po jeho smrti Svojanov vybrala jako své sídlo, kde žila se svým budoucím manželem Závišem z Falkenštejna.
Hrad Svojanov se letos otevřel po rozsáhlé rekonstrukci a zájem o jeho prohlídku je značný. Oproti loňskému roku se jeho návštěvnost zvýšila o 35%. Doposud si prostory památky prohlédlo 21 253 návštěvníků.


Miloš Dempír, DiS.
Hrad Svojanov
Kastelán

 

Vložil Šauerová Naděžda (8.7.2014), přečteno 2495x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Královské slavnosti na Svojanově slavily opět úspěch