Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Letní Svojanov „praskal ve švech“

Hrad Svojanov zažil jednu z nejúspěšnějších letních sezón. Návštěvnost vzrostla o 35 %, návštěvníci často vyjadřovali nadšení z obnovy této historické památky a prohlídky hradních komnat byly zcela naplněné. K tomu všemu přispěla úspěšná reklamní kampaň, rekonstrukce celého areálu i nové expozice v interiérech. Díky pozitivnímu ohlasu si hejtman Pardubického kraje Martin Netolický Svojanov vybral jako první místo svého nového televizního cyklu „Na kávu s hejtmanem“ a Výbor pro kulturu a památkovou péči Pardubického kraje zde naplánoval své zasedání.

Mezi největší kulturní akce letošních prázdnin patřily Královské slavnosti, Divadelní pouť a Třicetiletá válka. O královských slavnostech se atmosféra hradu přesunula do roku 1267, kdy hrad navštívil tehdy 34letý král Přemysl Otakar II. spolu se svou 22letou chotí královnou Kunhutou. Program byl pojat velmi realisticky, včetně autentických kostýmů, doplňků a dobové atmosféry. Příjezd krále doplnily ukázky soudobých tanců či rytířské souboje. Pro velký zájem byl příjezd královské družiny pořádán po oba dny dvakrát. Divadelní pouť měla letos dvě vyvrcholení. V sobotních podvečerních hodinách to bylo vystoupení Dívčí válka v podání divadla Artur. Zde návštěvníci viděli i známé herce, jako například Václava Upíra Krejčího, Pavlínu Mourkovou a další. Tajemnou atmosféru hradu poté podtrhlo vystoupení Strašidlo Cantervillské v podání divadelního spolku Nahoď. Druhým vyvrcholením programu bylo nedělní vystoupení známé herecké dvojice Evy Hruškové a Jana Přeučila O šípkové Růžence. Třicetiletá válka pak návštěvníkům připomněla ponurou atmosféru krutého období 1. poloviny 17. století, které se i na Svojanově negativně vrylo do dějin hradu a jeho okolí.

Zapomenout nesmíme ani na další příjemné akce, jako například Festival akustické hudby nebo nově pořádaný Ezoterický festival s Večernicí.

Lákadlem pro návštěvníky však nebyly jen kulturní akce. Velký zájem o prohlídku zaznamenala nově otevřená výstava stovky papírových modelů hradů a zámků v podkroví domu zbrojnošů. Přínosem pro odbornou veřejnost se staly nově získané veduty z 19. století, znázorňující hrad Svojanov a druhé sídlo posledních majitelů, zámek Zámrsk. Pavlače vstupní budovy nově ozdobilo 101 loveckých trofejí a vstupní průčelí hradu 14 stylových zelenobílých praporů.

Miloš Dempír, kastelán hradu Svojanov

Vložil Šauerová Naděžda (25.8.2014), přečteno 4091x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Letní Svojanov „praskal ve švech“