Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Pantomima se vrací do Česka - na festival přijedou mimové ze čtyř kontinentů

 

Americká megastar Red Bastard, mimové z Egypta, Ekvádoru a mnoha evropských zemí se spolu s českými umělci představí na 3. ročníku Mime Festu. V září proběhne ve východočeské Poličce a v říjnu poprvé v Praze. Mime Fest nabídne přes dvacet představení pro děti i dospělé, ale i speciální představení pro školy.

Součásti festivalu budou i odborné workshopy a mimové v ulicích. Třetí ročník jediného festivalu pantomimy v České republice MIME FEST proběhne od 15. do 20. září v Poličce a od 17. do 22. října v Praze, kde se letos koná poprvé. „Do hlavního města festival rozšiřujeme kvůli velké poptávce a také proto, že pro mnohé umělce je to pocta hrát v Praze,“ říká umělecký šéf a dramaturg Mime Festu Radim Vizváry.

Zájem o pantomimu v Česku roste tak, že se Mime Fest od příštího roku bude konat nejen v Praze a v Poličce, ale i v Ostravě. Na festival letos zamíří mimové z celkem čtyř kontinentů, mezi nimi i světové špičky v oboru jako například Red Bastard a Michael Trautman z USA nebo Bodecker&Neander z Německa, kteří vystoupí v pražském Paláci Akropolis. V nové formaci se také představí mimové z legendárního polského Divadla pantomimy Henrika Tomazsevského.

Poprvé letos přijedou i mimové z afrického a jihoamerického kontinentuTeatr del Cielo z Ekvádoru a El Ghaba z Egypta. Ty na Mime Festu čeká dokonce jejich evropská premiéra. „Je to pro ně obrovská událost, protože je to poprvé, co se svým souborem vycestují mimo Egypt. Bylo ale obtížné je k nám přivézt. Nakonec je podpořilo Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze a Ministerstvo kultury Egypta. Jejich účast bude doprovázet i egyptská celebrita Rogina, která se na jejich představení do Poličky přijede podívat,“ prozrazuje Vizváry.

Umělecká úroveň Mime Festu se každým rokem zvyšuje a spolu s ní roste i zájem veřejnosti o pantomimu. Zatímco vloni festival navštívilo přes 3 000 diváků, letos se jich očekává až 5 000. „Původně jsme začínali jako malý festival mimů ze střední a východní Evropy, ale rychle jsme získali výbornou reputaci a teď se nám hlásí mimové z celého světa a jsme v pozici, že si už můžeme vybírat, koho pozveme,“ říká Vizváry, který si na Mime Festu zahraje se svým souborem Mime Prague, který prezentuje současnou českou pantomimu. Obor mimického divadla budou na festivalu dále prezentovat i Bolek Polívka, Spitfire Company či nové soubory mladých mimů jako například Mime Fatale.

V Praze i v Poličce vyrazí mimové i do ulic, kde budou bavit kolemjdoucí. Součástí festivalu budou jako každý rok i workshopy vedené profesionálními lektory pro odbornou i laickou veřejnost. Povedou je lektoři z USA, Ekvádoru, Finska, Německa, Polska a České republiky. Mime Fest navazuje na několik málo mezinárodních festivalů mimického divadla konaných v naši historii. První se konal v roce 1969 v Praze a poslední v roce 1996 v Kolíně. Cílem festivalu Mime Fest je obnovení zapomenuté slavné éry české pantomimy, pokračování v její tradici a vytvoření platformy pro mimické umění. Usiluje o rehabilitaci téměř zapomenutého oboru, který dnes dokáže překvapit svou moderní podobou.

MIME FEST 2014 POLIČKA

PROGRAM

Pondělí/ Monday 15. 9.

15:00 MIME HAPPENING zahájení festivalu/festival launch

Palackého náměstí_Palacký Square

19:30 MIME PRAGUE (CZ): PŠT!_SHH!

Divadelní klub_Theater Club, vstupné_admission: 120,- / 90,- Kč *

Úterý/ Tuesday 16. 9.

19:30 EL-GHABA (EGYPT): THE MIME SHOW poprvé v Evropě!

Tylův dům/ Tyl Theater, vstupné/ entrance: 150 ,- / 120 ,- Kč *

21:00 GROUP X (PL): DOM LALEK_THE DOLLS‘ HOUSE

Divadelní klub_Theater Club, vstupné_entrance: 70,- / 50,- Kč *

Vstupné na obě představení_entrance for both perfromances: 150,- Kč/ 120 ,- Kč *

Středa/ Wednesday 17. 9.

19:30 TICHÁ OPERA (CZ): ŽIVOT NA MĚSÍCI_LIFE ON THE MOON

Divadelní klub_Theater Club, vstupné_entrance: 90,- / 70 ,- Kč *

Čtvrtek/ Thursday 18. 9.

17:00 PANTOMIMA S.I. (CZ): Z ČESKÝCH LUHŮ A HÁJŮ PŘINESLI JSME VÁM VODU_FROM BOHEMIA’S MEADOWS AND FORESTS WE’VE BROUGHT YOU WATER  pantomima neslyšících_ pantomime of the deaf

Divadelní klub/ Theater Club, vstupné/admission: zdarma - free

19:30 TEATRO DEL CIELO (ECUADOR): VELKOLEPÁ CESTA_ THE GRAND JOURNEY Evropská premiéra/ European premiere!

Tylův dům_Tyl Theater, vstupné_admission: 150 ,- / 120 ,- Kč *

Pátek/ Friday 19. 9.

9:00 PINEZKA TEATER (PL): PINEZKOLOGY

(představení pro základní školy/ performance for primary schools)

Divadelní klub_Theater Club, vstupné_admission: 50,- Kč

11:00 BRATŘI V TRICKU (CZ): NA PLOVÁRNĚ_AT THE SWIMMING POOL Nový Cirkus/ Cirque Nouveau

(představení Nového cirkusu pro střední školy_Cirque Nouveau performance for high schools), Tylův dům_Tyl Theater, vstupné_admission: 60,- Kč *

19:30 DIVADLO BOLKA POLÍVKY (CZ): PRO DÁMU NA BALKONĚ_FOR THE LADY ON THE BALCONY

Tylův dům_Tyl Theater, vstupné_admission: 350,- / 270,- Kč *

Sobota/ Saturday 20. 9.

15:00 PINEZKA TEATER (PL): PINEZKOLOGY

(rodinné představení/ family performance)

Divadelní klub_Theater Club, vstupné_admission: 50,- Kč

19:30 VEČER MIMU_MIME EVENING slavnostní finále festivalu/ grand finale of the festival!

Tylův dům_Tyl Theater, vstupné_admission: 150,- /120,- Kč *

Účinkující/Performers: Anke Gerber (D), El-Ghaba (EGY), Katarzyna Śnieżka Sobiszewska (PL), Taina Mäki-Iso (FIN), Martin Peña (ECU), Pinezka (PL), Oliver Pollak (D), Radim Vizváry (CZ) and others.

Permanentka na všechna představení_Festival pass for all performances: 700,- Kč/ 520,- Kč *

* plná cena/ snížená cena

* full price / discounted price

http://www.mimefest.cz/

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (27.8.2014), přečteno 2659x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Mime Fest | Pantomima se vrací do Česka - na festival přijedou mimové ze čtyř kontinentů