Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Festival Colour Meeting

Po dvouleté odmlce se letos pod hradbami v Poličce, na Českomoravské vysočině, znovu koná festival Colour Meeting, který již od svého počátku stavěl do popředí témata spojená s menšinami, cizinci a uprchlíky a vzájemné vztahy mezi nimi a většinovou společností. Tomu odpovídala i dramaturgie festivalu - přednášky, besedy, promítání dokumentárních i hraných filmů a především hudební festival, zaměřený na world music. Mezi účinkujícími minulých ročníků se objevily jména jako Gothart, Ida Kelarová, Švihadlo, Traband, Terne Čhave, nebo Tomáš Kočko, ale také ukrajinsko-čeští Taurojazz, Suí Vesan ze Slovenska nebo v té době ještě relativně neznámá Kapela ze wsi Warszawa. Festival se pravidelně koná v době, kdy si připomínáme Světový den uprchlíků (20.6.).
 
Letošní ročník se koná od středy 21. do soboty 24. června, nese podtitul „multikulturní festival hudby a filmu“ a koná se pod záštitou zmocněnce Vlády ČR pro lidská práva, pana Svatopluka Karáska. Již od začátku června je v Divadelním klubu v Poličce k vidění výstava plákátů a fotografií ke Světovému dni uprchlíků, připravená ve spolupráci s UNHCR ČR.
 
Během prvních 3 dnů budou mít návštěvníci možnost zhlédnout dva hrané a jeden dokumentární film:
-          íránsko francouzský KANDAHÁR, režiséra Mohsena Makhmalbafa z roku 2001 - příběh kanadské novinářky Nafas, která se vrací do rodného Afghánistánu, zdevastovaného válkou se Sovětským svazem a pozdější vládou Talibanu. Děti se mezi modlitbami učí zacházet se samopalem, protézy nohou patří mezi nejcennější rodinné poklady a žena zde nemá víc práv než tažné zvíře. Film získal ocenění na MFF v Cannes ještě předtím, než se na Afghánistán zaměřily kamery celého světa.
-          český dokument ZDROJ, režiséra Martina Marečka z roku 2005, který vtahuje diváka na cestu za souvislostmi těžby ropy v azerbajdžánském Baku, ale i obecně. Je ropa černé zlato nebo černé prokletí? Proč je matrjoška prezidenta Alijeva dražší než matrjoška Usamy Bin Ládina? Víme kolik nás skutečně stojí cesta autem do supermarketu? Vše souvisí se vším a cena je někdy vyšší než se původně zdálo. Film získal Cenu diváků za nejlepší film a Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu Jeden svět.
-          francouzský SWING, u nás již známého romského režiséra Tonyho Gatlifa (Gádžo dilo, Princové, Latcho drom) z roku 2002, který v příběhu desetiletého Maxe a jeho romské kamarádky Swing porovnává rozdílné přístupy gádžů a manuš (francouzští Romové) ke vnímání světa. Ústřední roli ve filmu hraje romská hudba, která Maxovi otevírá nový svět. U překupníka vymění svého walkmana za starou kytaru a začne se učit hrát. Swing mu ale pomůže objevit, že manuš není jen hudba, že je to především kultura a životní styl, spjatý s přírodou a lidskou přirozeností.
 
Colour Meeting 2006 vyvrcholí v sobotu 24.6. hudebním festivalem v okouzlujícím prostředí městského parku u hradeb a Synského rybníka. Letošní program mírně vychýlil jazýček vah směrem k električtější podobě world music, ale každý si přijde na své.
Mezi headlinery patří česko-jemensko-izraelští AL-YAMAN, se svým mixem tanečních elektronických beatů a tradiční arabské hudby (spolupracovali např. s Transglobal Underground), jejichž koncerty jsou popisovány jako soundtrack z 1000 a 1 noci, jak jste ho ještě neslyšeli. I opticky to na jevišti potvrzuje krásná Šeherezáda - jemenská zpěvačka Ashwaq.
Třebíčští FRU FRU přivezou svůj hmotný svět přetavený pomocí samplů a živých groovů do koktejlu world music, taneční hudby a rocku a prozradí vám pravdu o Elvisovi. Jejichž poslední album „Nevěř tichu“ vzbuzuje ta nejvyšší očekávání!
Lahůdkou bude romano hiphop v podání GIPSY.CZ, což je poslední projekt romského rapera Gipsyho (ex Syndrom Snopp) ve složení Gipsy + Vojta Lavička + Patrik Banga. Gipsy rapuje a zpívá romsky, anglicky i česky a ke společným koncertů ho dnes zve např. král srbských dechovek Boban Markovič, známý z Kusturicova filmu Underground.
V jistém smyslu tradičnější polohu představuje další hvězda letošního ročníku, v ČR již zavedená francouzská dechovka Sergent pépère. Ale nenechte se zmást! Jejich hudba chvílemi křepčí jako divoká balkánská svatební dechovka a chvílemi vás omámí hořko-sladkou nostalgií starého zpěváka tanga z přístavního baru Buenos Aires. Dechy, perkuse a akordeon se střemhlav vrhají do krkolomných freejazzových improvizací a hned nato jako s(e)kačka odsekávají ska a do toho se ozvou huhňavé hlasy ruských mužiků. Sergente Pépère s jejich hudbou, kostýmy a show jsou kapela, která dokáže zasáhnout a rozesmát jazzmany, metalisty, technaře i folkaře, od dětí až k dědkům, protože mluví o něčem, co máme kdesi uvnitř všichni společné. Chce se říct - to musíte mít!!!
Dalšími úlovky pro vaše mlsné smysly budou jedna z největších nadějí české alternativní scény, brněnské KVĚTY se svým okouzlujícím alternative psycho folk-core, španělsky a od srdce zahraný punk-ska-reggae-latino v podání LOS PERDIDOS a exklusivní ska-folk-rock skupiny NEBOYSA, přezdívané „plzeňský Čechomor“.
Francouzům se letos dostalo na Colour Meetingu zvláštního postavení a proto závěrečná afterparty v Divadelním klubu proběhne ve znamení hypnotických riffů francouzské elektronické dub - drum’n’bass - rock’n’rollové pětice DRING TOY, která nahradí původně avizované, taktéž francouzské, IOTA.
 
Programem vás bude zasvěceně provázet odborník na slovo vzatý - publicista Jiří Moravčík. Rodiče si budou moci vychutnat program festivalu, zatímco pro děti budou připraveny různé hry a projížďka na koni. Pro ty, kteří sdílejí s pořadateli (agentura earth music) hráčskou vášeň, je připravena specialita programu - turnaj v Carcassonne - a na hudbymilovné vítěze turnaje čekají krásné ceny.
Dobrou zprávou je, že festival se koná za každého počasí - v případě deště se koncerty přesunou do Divadelního klubu. Neváhejte a přijeďte si užít Colour Meeting do Poličky!
 
Kompletní informace o festivalu a programu najdete na www.colourmeeting.unet.cz

Vložil Sáňka Stanislav (6/21/2006), přečteno 4183x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Festival Colour Meeting