Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

VÁNOČNÍ VÝSTAVA - JESLIČKY Z POLIČKY

22. listopadu 2014 – 11. ledna 2015

Centrum B. Martinů ve spolupráci s Betlemáři Poličska připravuje vánoční výstavu betlémů a vánočních tradic. Jak název napovídá, budou k vidění betlémy, které mají souvislost s Poličkou, případně s jejím blízkým okolím. Ve dvou výstavních sálech poznáte betlémy různého stáří a vytvořené z různých materiálů.

Ale nechceme jenom vystavovat. Chceme připomenout živé a „oživlé“ tradice z minula i dneška. Výstava vám představí minulé i současné tvůrce jesliček, sběratele betlémů i Spolek českých betlemářů pobočku Betlemářů Poličska. Nejstarší tradiční jesličky ze dřeva vyřezávali Jan a Karel Jeřábkovi, Dominik Andrlík a další; František Andrle a Josef Svoboda jsou zároveň autory dřevěných loutek, které také vystavíme. V současné tvorbě poličských betlémů se uplatňuje mnoho různých materiálů např. textil a pálená hlína. V Poličce žije několik nadšených sběratelů betlémů, kteří je zachraňují, trpělivě vystřihují z papírových archů nebo je sami vytvářejí a některé své „poklady“ na výstavu zapůjčí. Zajímavostí bude pohled do rodiny Martinů, kde vánoční téma nejednou zpracovali ve svých dílech bratři skladatel Bohuslav a malíř František.

Fotografiemi tzv. živých betlémů a příjezdu tří králů připomeneme, že tradice zpřítomňování betlémských postav je živá i dnes. V minulosti se tak dělo při divadelních představeních vánočních her, jejichž autoři pocházeli z Poličky. Tradicí byly také kolední obchůzky. Některé ze starých místních vánočních písní si budete moci zazpívat s žáky ZUŠ B. Martinů Polička při vernisáži výstavy v sobotu 22. listopadu 2014 od 14.00 hod. ve výstavních sálech centra.

Vložil Šauerová Naděžda (11/10/2014), přečteno 2302x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | VÁNOČNÍ VÝSTAVA - JESLIČKY Z POLIČKY