Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Hradní advent na Svojanově

Vůně cukroví a jehličí. Vánoční stromeček, spousta dárků a mnoho dalších dekorací. Krásně zdobené perníčky. To vše bude návštěvníky doprovázet při prohlídce hradu Svojanov o adventních víkendech. K tomu se navíc dovědí spoustu zajímavostí o tradičních adventních a vánočních zvycích. Adventní prohlídky hradu přenesou návštěvníky zpět do 19. století na venkovské sídlo drobné šlechty a měšťanů. Probíhat budou o víkendech od 29. listopadu do 14. prosince 2014, vždy od 10 do 17 hodin.

Doprovodný program:

Sobota 29. listopadu od 14 hodin: Slavnostní svěcení kříže a zvonu v místě bývalé kaple sv. Kateřiny.

Sobota 6. prosince po celý den: Dětské tvořivé dílničky v loveckém salonu, kde každý dětský návštěvník si bude moci ozdobit svůj perník.

Sobota 13. prosince od 14 hodin: Adventní koncert v domě zbrojnošů v podání svitavského sboru Dalibor.

Hrad Svojanov patří k nejoblíbenějším výletním cílům Pardubického kraje. O prvních třech adventních víkendech nabízí k prohlídkám speciální kombinovaný okruh se zaměřením na vánoční výzdobu a vánoční zvyky. Prohlídky začínají vždy každou celou hodinu.

Pro návštěvníky je otevřena i restaurace s nabídkou typických adventních a vánočních pokrmů. Podávat se bude například bílá zelná polévka, vinná klobása, kapr či houbový kuba.

Hrad bude otevřen do 14. prosince o víkendech od 10 do 17 hodin.

Slavnostní vysvěcení kříže a zvonu

V sobotu 29. listopadu 2014 od 14 hodin dojde ke slavnostnímu vysvěcení kříže a zvonu na zvonici v místě bývalé hradní kaple sv. Kateřiny. Událost bude zahájena průvodem vedoucím od vstupní brány do areálu hradu až na místo bývalé kaple. Vysvěcení provede P. Zdeněk Šilhánek, svojanovský farář.

Hradní kaple zanikla po požáru hradu v roce 1569. 444 let poté, v roce 2013, byl na jejím místě umístěn dřevěný kříž a v jeho sousedství byla postavena zvonice.

O víkendu začínají také adventní prohlídky hradu z tradiční vánoční výzdobou. Na těchto prohlídkách se dovíte také spoustu zajímavostí o adventních a vánočních zvycích.

Vložil Šauerová Naděžda (28.11.2014), přečteno 3157x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4476
Obrázek ke článku - č.4477
Obrázek ke článku - č.4478
Obrázek ke článku - č.4479

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Hradní advent na Svojanově