Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Rok české hudby 2014 v Poličce pomalu končí

Poslední hudební zážitky v letošní nabídce aneb Rok české hudby 2014 v Poličce pomalu končí

Závěrečný koncert z cyklu Roku české hudby 2014 v Poličce je připraven na čtvrtek 18. prosince 2014. O jedny z posledních tónů, které v rámci programu zazní, se postará Československé komorní duo. Vrcholným zážitkem pak bude koncertní provedení opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí. Zájezd Společnosti B. Martinů na českou premiéru původní anglické verze televizní opery v podání České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem do  Rudolfina se koná o den později, a to v pátek 19. prosince 2014.

Pražská tečka uzavře cyklus hudebních akcí pořádaných v rodišti slavného skladatele Bohuslava Martinů řadou organizací a spolků v rámci Roku české hudby. Pod taktovkou Poličských se uskutečnilo přes tři desítky hudebních setkání a koncertů, ze kterých si kvalitní hudební zážitky napříč žánry odnesla více než tisícovka posluchačů a diváků.

Poslední koncerty

Koncert Československého komorního dua ve složení Pavel Burdych, housle a Zuzana Berešová, klavír pořádá spolek Náš Martinů v Centru Bohuslava Martinů v Poličce. Páteční zájezd pak organizuje Společnost Bohuslava Martinů. „I tyto poslední dvě akce dokládají, že hudba spojuje,“ uvedla jedna z organizátorek muzikolažka Lucie Jirgolvá.

Polička žila hudbou po celý rok

Program Roku české hudby v Poličce v roce 2014 připravovalo sedm institucí. Do příprav se zapojily Centrum Bohuslava Martinů, Základní umělecká škola Bohuslava Martinů Polička, Tylův dům, Městská knihovna v Poličce, spolek Náš Martinů, Společnost Bohuslava Martinů, Divadelní klub, které doplnili také četní jednotlivci z řad obyvatel města.

 „Potěšilo nás, že jsme si vzájemně vycházeli vstříc a podporovali se ve svých aktivitách. Polička tak žila celý rok hudbou napříč žánry i věkovými kategoriemi,“ uzavřela Lucie Jirglová. Nejen muzikanti a posluchači si přišli na své. Pro milovníky historie byl připraven třeba pochod. Fanoušci stříbrného plátna v rámci programu zhlédli zajímavé pořady v letním kině. Dokonce se nezapomnělo ani na gurmány. Při Dni s Bohuslavem Martinů, který připomněl 55. výročí jeho úmrtí, a na jehož počest připravily vybrané poličské restaurace slavnostní menu.

Rodné město světoznámého komponisty, jehož opera Mirandolina v Národním divadle Moravskoslezském scénicky zahájila celý Rok české hudby, se tak důstojně přihlásilo ke skladatelovu odkazu.

Sylva Horáková


Další informace:

Československé komorní duo založili v roce 2004 český houslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová. Oba umělci jsou pravidelnými hosty hudebních festivalů v Německu, Rakousku, Česku a Slovensku, často koncertují ve světových metropolích (Řím, Paříž, Vídeň, Lisabon, Soul, Atény, atd.). Program koncertu je složen ze skladeb nejvýznamnějších jubilantů Roku české hudby 2014 (B. Martinů, J. Suk, L. Janáček, A. Dvořák, B. Smetana).Koncert se koná ve  čtvrtek 18. prosince 2014 v Centru Bohuslava Martinů od 19 hodin, vstupné 50 Kč.

Zájezd Společnosti B. Martinů na koncertní provedení opery Čím lidé žijí se koná
19. 12. v 12:30 odjezd z Poličky, cena zájezdu 350,- Kč. V podání České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem zazní v Rudolfinu nejen česká premiéra televizní opery Bohuslava Martinů, ale také Dvořákovy Slovanské tance. Začátek koncertu je v 19:30. Rezervace: repart@unet.cz nebo na  tel. č. 737 485 984

Rok české hudby 2014 je programem pro podporu české hudební kultury všech žánrů a druhů. Vychází z tradice výročí významných skladatelů, interpretů a organizací v letech zakončených čtyřkou (B. SmetanyA. DvořákaL. JanáčkaJ. Suka, a dalších). Oporou programu jsou projekty významných národních uměleckých organizací (Česká filharmonie, Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerie a další), regionální profesionálních divadel a orchestrů, mezinárodních festivalů. Jeho podtitulem je „tvořivost a spolupráce“ Uměleckou záštitu nad programem přijali mezzosopranistka Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle, šéfdirigent Berlínské filharmonie. Čestným presidentem je šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek Koná se s finanční podporou Ministerstva kultury ve spolupráci s Ministerstvy školství, mládeže a tělovýchovyzahraničí a Ministerstva pro místní rozvoj.“

Kontakty pro média:

Lucie Jirglová, e-mail: lucka.jl@centrum.cz,  tel: 608314670

Jaroslav Novotný, společnost Náš Martinů, e-mail: nasmartinu@seznam.cz,  tel: 605221165

Jan Jukl, Městská knihovna Polička, e-mail: jukl@knihovna.policka.org,tel: 461 723 865, 775 362 185
 

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (12/15/2014), přečteno 2184x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Rok české hudby 2014 v Poličce pomalu končí