Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

POZNEJTE DVĚ TVÁŘE VERONIKY ŠREK BROMOVÉ

TZ_3. 2. 2015

Multimediální umělkyně a ikona české výtvarné scény naposledy vystavovala v Poličce před 5 lety. Přestože je považována za fotografku, je pro ni fotografie pouze východiskem, které nadále rozvíjí. Na výstavě můžeme autorku poznat nejen jako zkušenou fotografku, ale zároveň jako zralou kreslířku a ilustrátorku.

„Jak vznikl název výstavy Dvě tváře Veroniky Šrek Bromové? Když jsem název Veronice navrhoval, odpověděla: Já mám, ale tváří více! Oba máme pravdu. Na počátku byla myšlenka využít dva oddělené a zároveň sousedící výstavní sály muzea. Do jednoho fotografie, do druhého kresby. Veronika Bromová je známá především jako fotografka, ale před několika lety jsem uviděl i pár kreseb, které jsem tehdy považoval za její snahu najít nový prostředek pro vyjadřování. Postupně kreseb přibývalo a nyní, při přípravě výstavy, jsme v ateliéru prohlíželi desítky různorodých kreseb a maleb. Z některých jsem byl doslova nadšen. Navíc všechny cykly či jednotlivosti provází příběh. I když to část veřejnosti ještě neví, Veronika Šrek Bromová je nepochybně zralou kreslířkou a ilustrátorkou,“ odpovídá kurátor výstavy PhDr. David Junek. 

V tvorbě Veroniky Šrek Bromové můžeme sledovat určitý posun od promluv skrze vlastní tělo k fotografiím na rozhraní dokumentu a inscenované fotografie. Prostřednictvím vystavených fotografií nahlédneme do intimity autorčina života v usedlosti Chaos, která se nachází 4km od Poličky ve Východních Čechách, 180km od Prahy, 70km od Brna, ve které usiluje o soulad a komunikaci s okolní krajinou. „Jedná se o bývalou zemědělskou usedlost, které dal můj muž Ivan Šrek jméno Chaos. Byl inspirován knihou Timothy Learyho Chaos a kyberkultura. Já slovo chaos chápu i jako nový začátek. Jako prázdnotu, ze které se může zrodit cosi nového,“ říká Veronika Šrek Bromová. V její tvorbě jsou zachyceny proměny a tvořivá síla přírody, nevyhnutelnost rozkladu a smrti a snaha o nalézání rovnováhy ve světě hmotných protikladů a harmonie se světem vnitřním.

Výstava byla zahájena poněkud netradiční vernisáží, jejíž součástí bylo performance - rituál hojnosti pro nadcházející rok dřevěné kozy provedený hudební a performační skupinou Sirény z Titanu.  Návštěvníci si s sebou mohli přinést osobní dřevěné předměty, různé amulety, sošky, které se staly součástí rituálu a načerpaly jeho energii.  „Toto netradiční zahájení se mi velice líbilo, na Poličku to bylo opravdu nezvyklé, sama jsem si přinesla dřevěnou ovečku z rodinného betlému a dala ji na oltář, tak uvidíme, doufám, že bude plna pozitivní energie,“ říká s úsměvem dvaatřicetiletá Marie, která si vystoupení nenechala ujít.

Výstavu je nainstalována v několika výstavních sálech. Těšit se můžete na velkoformátové fotografie či ilustrace. Výstava potrvá do 22. března 2015.

Více na www.cbmpolicka.cz

 

Alena Jandlová, PR
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Tylova 114, 572 01 Polička
tel.: +420 461 723 864
 

Vložil Šauerová Naděžda (2/4/2015), přečteno 2045x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4562
Obrázek ke článku - č.4563
Obrázek ke článku - č.4564
Obrázek ke článku - č.4565

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | POZNEJTE DVĚ TVÁŘE VERONIKY ŠREK BROMOVÉ