Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Jiří Bělohlávek vystoupí v Poličce

Pražská komorní filharmonie & Jiří Bělohlávek

neděle, 24.květen 2015 - 19:00
 
Kategorie -koncerty

PKF – PRAGUE PHILHARMONIA

Jiří Bělohlávek – dirigent

František Novotný – housle
 

 


Program
Bohuslav Martinů (1890–1959) Koncertantní svita pro housle a orchestr
Toccata. Allegro un poco moderato
Aria. Andantino
Scherzo. Allegretto scherzando
Rondo. Poco allegro

 

 

JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
se narodil v Praze v roce 1946 a láska k hudbě se u něj projevila již v útlém věku. Po studiích hry na violoncello a dirigování přijal v roce 1968 nabídku rumunského dirigenta Sergia Celibidacheho a stal se jeho asistentem. V roce 1970 zvítězil v celostátní soutěži mladých dirigentů a o rok později postoupil do finále dirigentské soutěže Herberta von Karajana.
V roce 1977 se Jiří Bělohlávek stal šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK a tento orchestr vedl až do roku 1990, kdy byl jmenován šéfdirigentem České filharmonie. V roce 1994 založil Pražskou komorní filharmonii (nyní PKF – Prague Philharmonia) a do roku 2005 v ní zastával funkci šéfdirigenta a uměleckého ředitele. Nyní je jejím čestným dirigentem.
V letech 1995 až 2000 působil Jiří Bělohlávek rovněž jako hlavní hostující dirigent BBC Symphony Orchestra a v roce 2006 byl jmenován šéfdirigentem tohoto tělesa. V roce 2007 dirigoval orchestr BBC při populárním závěrečném koncertu BBC Proms, a stal se tak vůbec prvním umělcem z neanglofonní země, jemuž byla tato důležitá role svěřena. Na závěrečném večeru cyklu BBC Proms vystoupil následně znovu v letech 2010 a 2012.
Mezi další orchestry, s nimiž Jiří Bělohlávek pravidelně spolupracuje, patří například Berlínská filharmonie, Boston Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, Newyorská filharmonie, Sächsische Staatskapelle Dresden a San Francisco Symphony Orchestra. Nedávno byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie.
Jiří Bělohlávek v průběhu celé své profesní dráhy spolupracuje rovněž se světovými operními domy: dirigoval mimo jiné inscenace Berlínské státní opery, londýnské Covent Garden, Glyndebournského operního festivalu, Metropolitní opery v New Yorku, pařížské Opery Bastille a madridského Teatro Real. Z jeho nejbližších angažmá lze jmenovat novou inscenaci Dvořákovy Rusalky ve Vídeňské státní opeře (2014), Čajkovského Pikovou dámu v Curyšské opeře (2014) a Janáčkovu Její pastorkyňu (Jenůfu) v San Franciscu (2016).
Diskografie Jiřího Bělohlávka je velmi rozsáhlá a zahrnuje mimo jiné kompletní nahrávku Dvořákových symfonií, již nedávno vydala společnost Decca. Bělohlávek je rovněž prvním dirigentem, jemuž se po Herbertu von Karajanovi podařilo získat prestižní cenu Gramophone Award ve dvou po sobě následujících letech. V roce 2012 udělila britská královna Alžběta Jiřímu Bělohlávkovi za jeho přínos v oblasti hudby čestný titul komandér Řádu Britského impéria.

© Joanna Wyld, 2014

 

 

FRANTIŠEK NOVOTNÝ
• houslový virtuos, laureát a nositel zvláštních ocenění řady mezinárodních houslových soutěží
• koncertuje na předních pódiích v Evropě, Americe a Japonsku
• disponuje mimořádně širokým repertoárem, v českých premiérách uvedl např. díla E. W. Korngolda, M. Rózsy či L. Bernsteina
• působil jako profesor na Janáčkově akademii múzických umění
• vyučuje na mistrovských kurzech u nás i v zahraničí
• pravidelně je zván do porot národních a mezinárodních houslových soutěží
• věnuje se také revidování houslové literatury

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Závěrečný koncert Martinů festu 2015 je zařazen do oslav 750. výročí založení města Poličky.


Důležité informace

  • Termín:

    neděle, 24.květen 2015

  • Začátek:

    19:00

  • Cena:

    200 Kč

Vložil Šauerová Naděžda (19.2.2015), přečteno 2558x

Právě procházíte:

Úvod | O městě | 750. výročí založení | Jiří Bělohlávek vystoupí v Poličce