Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Přípravy na novou turistickou sezonu vrcholí

Svojanov - Do zahájení nové návštěvnické sezony zbývá už pár dní, a tak na hradě finišují s gruntováním. Všechno se leskne, nikde ani smítko.

Každý předmět, každý díl porcelánových servisů, každá soška, lustr, obraz či každý kus nábytku prošel rukama pracovnic hradu, které se poté, co hrad opustil poslední návštěvník, pustily do generálního úklidu. Již tuto sobotu odstartuje nová turistická sezona, tak musí být všechno řádně připravené a naleštěné.

„Asi tak, jako ve všech ostatních památkách jsme se pustili do generálního úklidu všech prostor hradu, to znamená prohlídkových tras i ubytovací části,“ potvrdil kastelán hradu Miloš Dempír. S úklidem začali v empírovém paláci, kde je nutné každou místnost nejprve postupně vystěhovat. „Pracovnice pak voskují parkety a naleští je, ošetří všechny textilie, závěsy a všechny pevné prvky, kachlová kamna, lustry. Do takto připravené, kompletně vyčištěné místnosti pak vracejí jednotlivé kusy inventáře. Každý předmět tedy projde rukama našich zaměstnanců a je ošetřený, aby opět mohl reprezentovat naši památku,“ popisoval kastelán. V průběhu turistické sezony je udržují pomocí běžného úklidu.

Jaroslava Přikrylová a Eva Konečná vzaly úklid pořádně do rukou, od lustrů, přes okna, mohutné záclony a závěsy, přes koberce až po poslední lžičku, která je položená na prostřeném stole. Uklízet na hradě je ale zcela jiné než doma. Sídlo je rozlehlé, místnosti vysoké, všude spousta unikátních exponátů. „Tady musíme každou věc brát do ruky opatrně, kvůli její historické hodnotě. Koberce jsou velké a těžké,“ uvedla Jaroslava Přikrylová. Jednoduché to nemají ani s čištěním oken. Jsou vysoká a přes mříže se k nim špatně dostává.

Jaké to je, když tyto hradní hospodyňky leští historické předměty? „Je to nádhera. Každý kousek na hradě dýchá historií. Když je tak držím v rukou, tak přemýšlím, jaké to tady asi kdysi dávno bylo. Jak tu běhala komorná, uklízela nebo obsluhovala panstvo. Nebo si tak říkám, kdo asi ten pohár či šálek držel, aby se z něho napil,“ zasnila se Eva Konečná. 

Nejpracnější je však údržba hradních podlah. „Parketové podlahy patrně nejsou tak náročné na údržbu jako třeba obrovské plochy v domě zbrojnošů. V přízemním sále je cihlová dlažba, v prvním patře a v podkroví jsou obrovské prkenné podlahy,“ uvedl Miloš Dempír. Připravit dlažby, aby byly dokonale čisté, je podle kastelána hodně obtížné. Pracovníci hradu proto dostali nového pomocníka. Ne, není to žádný brigádník, který by chytil do ruky hadr a kbelík, ale je to přístroj. „Díky úspěšné loňské sezoně jsme pořídili nový úklidový stroj, který pomáhá zejména leštit parkety a čistit kamenné dlažby, což je u nás velmi potřebné,“ upřesnil Miloš Dempír.

Nový stroj na hradě přivítali. Pochvalují si, že údržbu podlah urychlil. „Na leštění parket je opravdu skvělý pomocník. Podlahy dokonale vyleští a poradí si i s dlažbou. Kromě leštění umí také s pomocí kartáčů vydrhnout kamennou či dlážděnou podlahu, kterou po očistě zároveň také vysuší,“ popisovala Jaroslava Přikrylová. Hrad je prostorný, nesmí se zapomenout na žádné místo. Na spáry a kouty musí ale vzít do rukou klasický kartáč. „Kam se stroj nedostane, tam to vydrhneme samy,“ řekla Eva Konečná.

Obě ženy nevynechaly ani hradní penzion, který je zařízený stylově dobovým nábytkem a dalším vybavením. I zde vycídily všechno zařízení, včetně nábytku, obrazů či lustrů. I tam bude už brzy rušno, protože mnozí návštěvníci si nenechají ujít možnost přímo v historickém sídle přenocovat.

I když je úklid hradu jako pořádná rozcvička, hradní hospodyňky si nestěžují. Shodují se, že je hrad Svojanov skvost a těší je, že ho mohou opečovávat, aby se lidem líbil. „Je důležité, aby se takové památky uchovávaly,“ zhodnotila Eva Konečná. Na tom, jak dnes hrad vypadá, má podle pracovnic velkou zásluhu samotný kastelán Miloš Dempír. Neustále hledá možnosti jak objekt zvelebit, a to nejen zvenku, ale i zevnitř. Stále shání i další vybavení, nábytek či porcelán.  „Expozice se snažíme inovovat, aby nebyly stálé. Předměty přemísťujeme, aby hrad působil zabydleným dojmem, protože tam, kde se bydlí, se pořád něco mění. I během sezony spoustu věcí dokupujeme, a tak instalace obměňujeme, aby byl hrad pro návštěvníky atraktivní,“ dodal Miloš Dempír. 

Květa Korbářová

 

 

 

 

 

Svojanov 24. 2. 2015

 

Vložil Šauerová Naděžda (24.2.2015), přečteno 2310x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4589
Obrázek ke článku - č.4590

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Přípravy na novou turistickou sezonu vrcholí